Hlavní navigace

Ženy berou o pětinu méně. Jen v top managementu mají platy stejné

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 5. 2016

V České republice panují poměrně značné rozdíly v odměňování mužů a žen. Vyplývá to ze srovnání tzv. gender pay gap, které porovnává rozdíl mezi průměrnými platy žen a mužů a kde se ČR umístila v rámci EU na třetí příčce.

Podle dat Eurostatu za rok 2014 mají muži v průměru o 22,1 % větší platy než ženy a větší nerovnost už mají jen v Rakousku a Estonsku. Z údajů společnosti Stanton Chase ale vyplývá, že na top manažerských pozicích z hlediska odměňování firmy rozdíly nedělají.

Velké korporace v dnešní době naopak velmi často mají interní kvóty na poměr žen ve vedeních kvůli diverzitě. V celé Evropě včetně České republiky jsem se nesetkal s tím, že bychom při dosazování kandidáta na pozici pracovali s dvěma rozdílnými platy pro muže a ženy, vysvětlil Marek Huml ze společnosti Stanton Chase s tím, že rostoucí počet žen ve vedení firem je žádoucí. Společnosti s vyšším podílem zástupkyň něžného pohlaví na klíčových postech mívají podle odborníků vyšší zisky a lepší hodnocení na burze, dodal Huml.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).