Hlavní navigace

Zemřelo vaše zvíře cizím zaviněním? Máte právo na odškodnění. Soud volí stále více lidí

Sdílet

Stále více Čechů je ochotno jít do soudního sporu kvůli svému domácímu mazlíčkovi. Nejčastěji se tak děje v případě, že zvíře zemře v důsledku pochybení veterináře, cizího zavinění nebo jej již zakoupili se skrytou nemocí.

Pokud bylo zvíře poraněno nebo usmrceno zaviněním cizí osoby, máte jako jeho majitel právo na odškodnění. Při poranění musí viník nahradit náklady na léčbu zvířete a případně náhradu ušlého zisku, který by mohl vzniknout třeba z mláďat. Při usmrcení zvířete je třeba uhradit hodnotu zvířete a ušlý zisk, v některých případech ale také odškodnění za citovou újmu majitele, říká právník Petr Novák ze společnosti Vaše nároky.cz.

V případě, že zvíře zemřelo v důsledku sebeobrany nebo krajní nouze, nemusí ale viník platit nic. Jinak je nutné prokázat vznik škody, její výši a příčinnou souvislost mezi jednáním viníka a vznikem škody. A pokud se rozhodnete pro soudní spor, je potřeba i znalecký posudek.

Pokud máte například podezření, že došlo k pochybení veterináře, je dobré se nejdříve poradit s jiným veterinářem, zda bylo postupováno standardním způsobem a jestli nebylo možné postupovat lépe. Rozhodující je ale nakonec vždy znalecký posudek, případně výsledek pitvy, objasňuje advokát Petr Novák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).