Hlavní navigace

Zdražování nájmu pomocí inflační doložky má jasně daná pravidla

Sdílet

Lenka Kašparová 19. 8. 2019

I zdražování nájemného má svá pravidla, která musí pronajímatel dodržet. Buďto se řídí občanským zákoníkem nebo dohodou mezi nájemníkem a majitelem bytu. Pravidelné zvyšování ceny pronájmu si může majitel bytu zajistit pomocí inflační doložky v nájemní smlouvě. Řada inflačních doložek běžně užívaných ve smlouvách je ale z pohledu zákona neplatná. Inflační doložka je smluvní ustanovení, ve kterém je uvedeno, že nájemné se zvyšuje na základě rostoucí inflace.

Doložka je však platná jen v případě, že je v ní jednoznačně uvedeno, kterou konkrétní inflací se řídí, tedy například jedním z indexů spotřebitelských cen zveřejňovaných Českým statistickým úřadem, uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Musí být také jasně stanoveno, ke kterému datu se má nájemné zvedat. Ke zdražování přitom může docházet jen jednou ročně. Zpravidla to bývá k 1. lednu následujícího roku nebo k výročí uzavření smlouvy. Jiná pravidla pro růst nájemného platí v případě, že se jej majitel rozhodne zvýšit po rekonstrukci, která nájemníkovi zlepšila komfort bydlení. V tom případě se zvedání nájemného řídí pravidly občanského zákoníku.

Setkáváme také s dotazy týkajícími se zvyšování plateb za služby spojené s užíváním bytu. Zde platí, že platby za služby by měly odpovídat skutečným nákladům na ně. Lze je tedy zvýšit jen při růstu cen, a inflační doložkou tedy nelze platby za služby zvyšovat, uzavírá Eduarda Hekšová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).