Hlavní navigace

Zdravotní a sociální pojištění 2015: Kdy a jak upravit své "trvaláky"?

Sdílet

Pokud podnikáte a platíte minimální zálohy, čeká vás s novým rokem povinnost změnit si trvalé příkazy, abyste platili zálohy ve správné výši. Do kdy nejpozději byste si je měli přenastavit? 

V případě zdravotního pojištění raději už tento měsíc, protože minimální záloha se zvyšuje už od ledna a vy ji musíte pojišťovně na účet zaplatit do 8. dne následujícího měsíce. Za leden už tedy do 8. února musíte zaplatit zálohu minimálně ve výši 1797 Kč.

Pro osoby bez zdanitelných příjmů se záloha na zdravotní pojištění zvýšila na 1242 Kč měsíčně.

U sociálního pojištění tak spěchat nemusíte. Pokud začínáte letos podnikat, musíte zaplatit vyšší zálohu také už od ledna, zaplatit ji ale musíte do 20. dne následujícího měsíce. Správě sociálního zabezpečení tak musíte do 20. února poslat při hlavní činnosti 1943 Kč. Účastníte-li se druhého pilíře, musíte zaplatit 1744 Kč. 

Pokud vykonáváte vedlejší činnost, bude vaše minimální záloha pro letošek ve výši 778 Kč respektive 698 Kč při účasti ve druhém pilíři.

Pokud už podnikáte minimálně od loňska, změní se vám výše zálohy až v měsíci, který následuje po tom, ve kterém podáte Přehled pro OSVČ.

Pokud si platíte i nemocenské pojištění, nemusíte měnit nic, výše minimální zálohy se pro letošní rok nezměnila.

Podrobnější informace najdete v článku Zdravotní a sociální pojištění 2015: O kolik si připlatíte?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).