Hlavní navigace

Průzkum: Češi by byli přísní věřitelé

Sdílet

Kdyby měli Češi půjčovat peníze, nastavili by podmínky přísněji než většina bank a nebankovních společností. Neváhali by například využívat upomínky. A ačkoli by měli na dlužníky velké nároky, sami by příliš zodpovědnými věřiteli nebyli. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Home Credit.

Podle odpovědí by pouze polovina respondentů vyžadovala potvrzený příjem žadatele o půjčku. 

Na otázku, kolik by si respondenti vzali od dlužníka za půjčku ve výši 100 tis. Kč na pět let se 22 % z nich shodovalo na úrocích ve výši 10 tis. Kč, což znamená RPSN ve výši 3,9 %.

Třetina dotázaných by chtěla částku mezi 5 a 15 tisíci korunami. Takovou sazbu u úvěrů v současnosti rozhodně nikdo neposkytuje a je téměř třikrát nižší, než nejlepší nabídka na trhu. Druhá velká skupina lidí, bezmála 18 % lidí, pak zadala hodnotu přesně 20 tisíc. Zde je hodnota RPSN 7,6 %, tedy opět méně, než je nejlepší možná nabídka na trhu, popisuje výsledky průzkumu zpráva společnosti Home Credit.

Kolik byste požadovali navíc za půjčení částky 100 tis. Kč na 5 let?

Přeplatek Podíl
0–9.999 Kč 0,32
10.000–19.999 Kč 0,26
20.000–49.999 0,33
50.000 a více 0,09

Podle analytika Home Credit Michala Kozuba je tak nízký úrok sice vstřícný, ale to až tolik, že by na něm samotný věřitel asi prodělal. Ke stejnému výnosu mohou vést i jiné druhy investic, které jsou mnohem méně riskantní. Například akcie nebo dluhopisy, vysvětlil Kozub.

Dále z průzkumu vyplynulo, že 4 % dotázaných by stačilo pouze čestné slovo dlužníka, že úvěr vrátí. Necelá polovina (46 % lidí) by chtěla vědět, zda dotyčný má práci. 

Ohledně smlouvy už byli respondenti opatrnější: 70 % z nich by by chtělo smlouvu podepsanou u notáře. 

V případě nesplácení by dvě třetiny věřitelů problém řešila aktivně, dlužníkovi by volali nebo by se stavili přímo u něj doma. Více než 44 % lidí by volilo soudní cestu, a 36 % lidí by využilo i exekutora. Necelá čtvrtina dotázaných by  řešila situaci přes blízké dlužníka, například by volala jeho rodinným příslušníkům.

Průměrně by soudní cestu dotázaní volili už po 60 dnech, ale celých 30 % lidí by k takovému řešení přistoupilo dokonce už po 30 dnech. Byli by tak extrémně přísní a striktnější než banky nebo značkové nebankovní společnosti. U exekučního řešení by byli Češi ještě rychlejší. Přistoupili by k němu už po 56 dnech. Tak rychlým řešením dlužných pohledávek by dlužníkům nedali šanci najít si novou práci nebo zdroj financování. Rozhodně by byli výrazně tvrdší, než je dnes v Česku běžné u všech bezpečných poskytovatelů, dodal Kozub.

Jak byste se zachovali, kdyby vám dlužník úvěr nesplácel?

Řešení Podíl
Zavolal bych mu 0,64
Poslal bych SMS 0,33
Šel bych k němu domů 0,61
Volal bych jeho manželce/manželovi 0,23
Nechal bych to tak, neřešil bych to 0,02
Dal bych ho k soudu 0,44
Dal bych to k exekutorovi 0,36

Zdroj: Home Credit 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).