Hlavní navigace

Zásilka polského kuřecího měla nadměrně antibiotik

Sdílet

Arsen Lazarevič 11. 7. 2013

Státní veterinární správa (SVS) zjistila antimikrobiální látku v zásilce polského drůbežího masa od společnosti Handlowa ALMA. Zásilka obsahovala zbytky antibiotik s hodnotou vyšší než jsou stanovené maximální limity.

Veterinární inspektoři pozastavili 200 kusů ve skladě, zbytek byl distribuován do dalšího skladu a prodejen v Poličce a Jiříně a bylo zahájeno stahování, uvedl mluvčí SVS Josef Duben. Do ČR bylo údajně dovezeno 1200 kilogramů tohoto kuřecího masa. Pokud si někdo toto maso s datem výroby 19. října 2012 zakoupil, má možnost ho vrátit prodejci. Problémy také inspekce našla v belgickém vepřovém. Čtěte více: Pozor na vepřové z Belgie, obsahuje antiparazitika

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 7. 2013 6:58

  neuvedu (neregistrovaný) 185.16.181.---

  kam, do jakého obchodního řetězce či řeznictví, byla zásilka určena. V Poličce je masokombinát, že by tam "vyráběli" (= přebalovali) kvalitní české masné výrobky? Nechci spekulovat ...
  Nedávno jsem někde četl anketu, ve které se ptali na původ masa ve svých prodejnách. Všichni tvrdili, že prodávají jen maso od českých výrobců (ono ale bohužel "český výrobce" může znamenat i zahraniční zboží u nás jen přebalené) a jen vyjímečně ze zahraničí, odsud samozřejmě pod "důslednou kontrolou" od farmářů počínaje. Přitom o některých prodejcích je všeobecně známo, že prodávají hlavně maso z Polska (Albert/Hyperal­bert), Interspar zase bere z Německa či Rakouska (už přesně nevím, velké balíky, ze kterých maso vyndají na pult, a pak to vypadá jako čerstvě nabourané, mají etikety v němčině) nebo Makro, to má zejména v akcích kuřecí masa hlavně z Polska, dokonce to uvádí i v letácích. Ono se to vyplatí, když v polském maloobchodě jsou k dostání kuřecí prsní řízky za 12 - 13 Zlotých (Zlotá je kolem 6 CZK), tak si to spočítejme, když u nás se pak řízky prodávají od 109,-/kg v akci a výše. A samozřejmě, obchodní řetězce nenakupují v Polsku za maloobchodní ceny, takže ten zisk je zde obrovský.
  O českém zemědělství je známo, že již dávno ztratilo soběstačnost v mnoha potravinách včetně masa, u některých druhů se řeší i více jak 50 % dovozem. Takže nám asi někdo lže, když téměř tvrdí, že prodávají maso z tuzemska. Těch dovezených přes 50 % kde asi končí - nemůže přece skončit v nějakých řeznických minikrámcích, kde berou většinou od českých, kvalitních a prověřených dodavatelů, ale ve srovnání s řetězci ho tolik neprodají, hlavně z důvodu vyšší ceny. Ne každá rodina si může dovolit kilo hovězího za 300 - 600,-, když za ty samé peníze může nakoupit jinde maso na 14 dní pro celou rodinu.

 • 12. 7. 2013 7:19

  neuvedu (neregistrovaný) 185.16.181.---

  ...když téměř tvrdí ...

  správně má být "když téměř všichni tvrdí"

  Omlouvám se za vypadlé slůvko, někdo by nemusel plně pochopit správný význam.

  A mimochodem, dnes se v polském maloobchodě prodává kilo nemytých, krásně vypadajících brambor za 0,99 Zl. To je síla proti českým cenám 18 - 25 CZK za kilo jak v SM/HM tak i na farmářských trzích*. Jen se bojím, až zase vypluje na povrch nějaký skandál, že např. brambory jsou hýčkány nějakým super zázračným hnojivem na bázi DDT.

  * Několik let prodával na farmářských trzích v okresním městě "soukromý zemědělec". Už podle nechutně vypasené postavy to vypovídalo, že s prací v zemědělství to nebude tak růžové. Několikrát jsem ho potkal s dodávkou v našem městě, říkám si, toho bych jako zemědělce měl znát. Ale neznal. Po pátrání jsem zjistil, že veškerou zeleninu, kterou nyní již na farmářských trzích neprodává, s prodejem zeleniny se přestěhoval na silnici na kraj našeho města, bere a bral z Polska !!! Naše město hraniční právě s Polskem. Tím nechci tvrdit, že všichni "farmáři" prodávají zboží koupené v SM/HM nebo dokonce v cizině, ve vnitrozemí by se to ani nevyplatilo (i vzhledem k menšímu objemu prodaného zboží) jezdívat každý den za hranice. Ale manželka mne upozornila, že např. jablka prodávaná na farmářských trzích zcela jistě nejsou z naší produkce, protože stará úroda byla cca před 2 měsíci vyprodána a nová, tuzemská ještě není, takže jde zcela jistě o dovoz, který by právě na farmářských trzích neměl co dělat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).