Hlavní navigace

Jak s koncem školního roku nepřijít o sirotčí důchod?

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 7. 2013

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) oznámila, že během letních měsíců některým studentů pobírajícím sirotčí důchod rozešle rozhodnutí o jeho odejmutí. Právě konec školního roku je obdobím, kdy ČSSZ kontroluje trvání nároku na tuto dávku.

Pokud pobíráte sirotčí důchod a končíte studium na jedné škole abyste v následujícím akademickém roce pokračovali na jiné (nebo pokračovali ve studiu jinou formou), je nutné předložit nové potvrzení o studiu. Učinit tak musíte i v případě, že jste studium opět zahájili po jeho přerušení.

Potvrzení můžete doložit opožděně, například až po zápisu ke studiu. Poté ČSSZ výplatu dávek opět zahájí a důchod za příslušné období doplatí. Námitku proti rozhodnutí o odejmutí důchodu není v tomto případě nutné podávat.

Pro potvrzení o studiu není předepsán závazný tiskopis, potvrzení však musí obsahovat informaci, o jaké studium se jedná, v jakém je student ročníku a kdy má být studium ukončeno, uvádí zpráva ČSSZ s tím, že připojeno musí být také tzv. jednací číslo, pod kterým je sirotčí důchod evidován.

Pokud si při škole přivyděláváte, není to na překážku, podmínkou je totiž trvání řádného denního studia. Při dálkové, distanční, večerní nebo kombinované formě studia by vám výplata sirotčího důchodu náležela pouze v případě, že nevykonáváte výdělečnou činnost v rozsahu zakládajícím účast na pojištění. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).