Hlavní navigace

Zařizujete si dovolenou sami? Na tohle si dejte pozor

Sdílet

Pokud si zařizujete dovolenou po České republice sami, nejste zákonem chráněni tak, jako kdybyste jeli na zájezd s cestovní kanceláří. Je proto potřeba si dát pozor na několik faktorů, aby se dovolená neprodražila.

V českém prostředí lze smlouvu o ubytování uzavřít velmi jednoduše bez velkých formalit, třeba jen telefonní nebo e-mailovou rezervací. Pozor, oproti jiným službám uzavíraným takzvaně na dálku nebudete moct odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by vám hrozila sankce. Smlouva o ubytování má z této možnosti výjimku a odpovíte-li na nabídku poskytovatele, smlouva se stane závaznou, jakmile vaše odpověď dojde ubytovateli, říká Lukáš Zelený, vedoucí právnického oddělení dTestu.

To ale neznamená, že byste smlouvu o ubytování zrušit nemohli. Zákon ji umožňuje zrušit kdykoli před začátkem i v průběhu ubytování. Můžete za to ale platit poplatek. Pokud ubytovatel nestačí najít nového zájemce, pak musíte uhradit škodu, je-li prokázáno, že vznikla. Chybí-li do začátku pobytu půl roku, žádná škoda asi vzniknout nemůže. Když se ale rozhodnete nepřijet den předem, musíte počítat s tím, že ubytování s největší pravděpodobností zaplatíte celé, říká Lukáš Zelený.

Ten, kdo vám ubytování poskytuje, je povinen vám předat prostory tak, jak jste se domluvili. Jestliže jste si na internetu vybrali pokoj s koupelnou a výhledem, který je součástí nabídky, musíte jej také dostat.

Neodpovídá-li ubytování domluvě nebo běžným standardům, požadujte nápravu. Pokud ji ubytovatel nesjedná, máte právo na slevu, říká Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).