Spočítejte si...

Zavřít

Zařizujete si dovolenou sami? Na tohle si dejte pozor

Pokud si zařizujete dovolenou po České republice sami, nejste zákonem chráněni tak, jako kdybyste jeli na zájezd s cestovní kanceláří. Je proto potřeba si dát pozor na několik faktorů, aby se dovolená neprodražila.

V českém prostředí lze smlouvu o ubytování uzavřít velmi jednoduše bez velkých formalit, třeba jen telefonní nebo e-mailovou rezervací. Pozor, oproti jiným službám uzavíraným takzvaně na dálku nebudete moct odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by vám hrozila sankce. Smlouva o ubytování má z této možnosti výjimku a odpovíte-li na nabídku poskytovatele, smlouva se stane závaznou, jakmile vaše odpověď dojde ubytovateli, říká Lukáš Zelený, vedoucí právnického oddělení dTestu.

To ale neznamená, že byste smlouvu o ubytování zrušit nemohli. Zákon ji umožňuje zrušit kdykoli před začátkem i v průběhu ubytování. Můžete za to ale platit poplatek. Pokud ubytovatel nestačí najít nového zájemce, pak musíte uhradit škodu, je-li prokázáno, že vznikla. Chybí-li do začátku pobytu půl roku, žádná škoda asi vzniknout nemůže. Když se ale rozhodnete nepřijet den předem, musíte počítat s tím, že ubytování s největší pravděpodobností zaplatíte celé, říká Lukáš Zelený.

Ten, kdo vám ubytování poskytuje, je povinen vám předat prostory tak, jak jste se domluvili. Jestliže jste si na internetu vybrali pokoj s koupelnou a výhledem, který je součástí nabídky, musíte jej také dostat.

Neodpovídá-li ubytování domluvě nebo běžným standardům, požadujte nápravu. Pokud ji ubytovatel nesjedná, máte právo na slevu, říká Lukáš Zelený.

Češi si mezi seboou půjčují nejčastěji částky do 1000 Kč Nejčastější pojistnou událostí je vytopená domácnost a vloupání