Hlavní navigace

Češi si mezi seboou půjčují nejčastěji částky do 1000 Kč

Sdílet

V rámci nebankovních půjček využívají Češi i půjčování od přátel, kolegů či rodiny. Většinou jde o částky do 1000 Kč, které jsou ve většině případů bez úroků. Je tu ale riziko nevracení peněz. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala společnost NMS Market Research pro Českou spořitelnu.

Několikrát ročně půjčí svým přátelům polovina Čechů, a to nejčastěji částku v rozmezí 300 – 500 Kč. Daleko častější je tento trend u mladých lidí ve věku 18 – 24 let, zde si půjčují dvě třetiny respondentů.

Češi si už zvykli na to, že můžou téměř všude zaplatit kartou, a proto s sebou nenosí tolik hotovosti. Drobné půjčky mezi přáteli jsou tedy často řešením situace, kdy chybí hotovost a kartou zaplatit nejde, říká Filip Zeman, ředitel digitálního a přímého prodeje České spořitelny.

Ve většině případů si takové drobné půjčky Češi vrací do druhého dne. Ne vždy si ale dlužník na svůj dluh vzpomene. Víc než polovina lidí v našem průzkumu uvedla, že jim známý někdy peníze nevrátil. A 7 % respondentů nám dokonce řeklo, že se jim to stává v nadpoloviční většině případů, doplňuje Filip Zeman.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).