Hlavní navigace

Zaměstnavatelé už mohou žádat o příspěvek na mzdy z programu Antivirus

Sdílet

V pondělí 6. dubna ve 12:00 odstartoval příjem žádostí do programu Antivirus. Ministerstvo práce na svých stránkách zveřejnilo, žádost a manuál s detaily, který bude průběžně aktualizovat.

Program Antivirus je určený pro zaměstnavatele, jejichž podnikání zasáhla opatření proti koronaviru. Pokud se vás to týká, můžete žádat o příspěvek na plnou či částečnou úhradu náhrad mezd, které budou náležet vašim zaměstnancům z důvodu překážky na straně zaměstnance (nařízení karantény) nebo na straně zaměstnavatele (překážka – uzavření provozovny z důvodu nařízení vlády uzavřít provoz). Pro nárok na příspěvek budete muset prokázat, že překážka v práci vznikla v důsledku nákazy koronavirem.

Pro nárok na kompenzace MPSV stanovilo tyto základní podmínky:

  • Zaměstnavatel striktně dodržuje zákoník práce;
  • Zaměstnanec nesmí být ve výpovědní lhůtě a nesmí mu být dána výpověď;
  • Týká se firem v podnikové sféře, zaměstnanci musí být v pracovním poměru a musí se účastnit nemocenského a důchodového pojištění;    
  • Zaměstnavatel musí vyplatit mzdu a odvést odvody; 

Příspěvek bude poskytovat Úřad práce ČR, výše a doba poskytování bude závislá na důvodu vzniku překážky v práci, u každého zaměstnance bude nutné odlišit důvod, kvůli kterému překážka v práci vznikla.

Výše kompenzací pro zaměstnavatele je odvozena od průměrné superhrubé mzdy včetně povinných odvodů (48 400 Kč) a zavisí na důvodech, pro které museli postavit zaměstnance na překážku v práci. O příspěvek bude možné žádat ve dvou režimech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).