Zaměstnávání před důchodem? Obor změňte už před čtyřicítkou

Otázka jak efektivně využít zaměstnance, kterému je více než padesát let, není mezi zaměstnavateli žádnou výjimkou. Pracovníci sami se v tomto věku oprávněně obávají ztráty práce, protože jejich další šance na nové místo už jsou v tomto věku docela malé. Společnost DMC management consulting proto zjišťovala, jak se zaměstnavatelé k otázce zaměstnávání osob před důchodem staví. Průzkum zjistil, že důležitým faktorem je zájem o pozici (35 %) a doporučení (30 %). 

Mezi výsledky šetření patří i to, že zaměstnavatelé směřují věkovou hranici ke změně oboru spíše pod čtyřicet let. Důvodem může být samozřejmě to, že v České republice není příliš obvyklé měnit od základů svůj život v pětapadesáti letech, uvedla Jitka Tejnorová, partnerka společnosti DMC management consulting s tím, že v obecné rovině ale platí, že západní státy mají k této problematice jiný přístup. Neváhají investovat do zaměstnanců, kteří projeví zásadní vlohy a nadšení pro práci v úplně jiném oboru, než ve kterém pracovali třeba třicet let. Český problém spočívá v tom, že zaměstnanci nejsou většinou ochotní do získání dobré práce investovat, například se přestěhovat do jiného města, a zaměstnavatelé zase mají pocit, že to nemůže fungovat, dodala Tejnorová.

Podle průzkumu mají větší šanci na změnu oboru spíše zaměstnanci v nižších pozicích. Manažera  mimo obor by naopak zaměstnalo jen 12 % dotázaných.

Česká pošta testuje dodání v den podání Češi se naučili používat kreditky, obzvlášť před Vánoci