Hlavní navigace

Zaměstnávání před důchodem? Obor změňte už před čtyřicítkou

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 12. 2010

Otázka jak efektivně využít zaměstnance, kterému je více než padesát let, není mezi zaměstnavateli žádnou výjimkou. Pracovníci sami se v tomto věku oprávněně obávají ztráty práce, protože jejich další šance na nové místo už jsou v tomto věku docela malé. Společnost DMC management consulting proto zjišťovala, jak se zaměstnavatelé k otázce zaměstnávání osob před důchodem staví. Průzkum zjistil, že důležitým faktorem je zájem o pozici (35 %) a doporučení (30 %). 

Mezi výsledky šetření patří i to, že zaměstnavatelé směřují věkovou hranici ke změně oboru spíše pod čtyřicet let. Důvodem může být samozřejmě to, že v České republice není příliš obvyklé měnit od základů svůj život v pětapadesáti letech, uvedla Jitka Tejnorová, partnerka společnosti DMC management consulting s tím, že v obecné rovině ale platí, že západní státy mají k této problematice jiný přístup. Neváhají investovat do zaměstnanců, kteří projeví zásadní vlohy a nadšení pro práci v úplně jiném oboru, než ve kterém pracovali třeba třicet let. Český problém spočívá v tom, že zaměstnanci nejsou většinou ochotní do získání dobré práce investovat, například se přestěhovat do jiného města, a zaměstnavatelé zase mají pocit, že to nemůže fungovat, dodala Tejnorová.

Podle průzkumu mají větší šanci na změnu oboru spíše zaměstnanci v nižších pozicích. Manažera  mimo obor by naopak zaměstnalo jen 12 % dotázaných.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).