Hlavní navigace

Zahraniční platby by mohly zrychlit na minuty

8. 10. 2019

Sdílet

internet, dokumenty, informace, novinky, Autor: Depositphotos

Místo dnů jen minuty. Tak by mohl vypadat mezinárodní převod peněz z banky do banky. Pomoci by tomu měla nová služba s názvem SWIFT gpi (Global Payment Initiative). Zmíněná služba spočívá v tom, že všechny platby nyní musí obsahovat unikátní celosvětový identifikátor a belgická společnost S.W.I.F.T. SCRL, která tuto službu provozuje, rovněž vytvořila databázi těchto identifikátorů zvanou SWIFT gpi Tracker.

Služba je v současnosti dobrovolná, ale mzinárodní převody peněz urychluje na pouhé minuty. Banky, které jsou přihlášeny, do programu SWIFT gpi, mají povinnost informovat SWIFT gpi Tracker o výsledku zpracování a mají současně možnost sledovat odchozí došlé platby a tuto informaci zprostředkovat svým klientům.

Od listopadu 2020 bude služba, kdy banky informují SWIFT gpi Tracker o výsledku zpracování, „Universal Confirmation“ (univerzální potvrzení) pro všechny banky na světě a pro všechny mezinárodní klientské platby povinná. V současnosti služba zahrnuje mezibankovní platby, možnost zastavit a vrátit platbu.

SWIFT je světová síť, sloužící k přenosu finančních zpráv. Dnes je využívaná více jak 11 000 bankami ve více než 200 zemích. Ty prostřednictvím sítě SWIFT realizují naprostou většinu zahraničních platebních transakcí. Tyto převody peněz jsou závislé na vzájemných vztazích jednotlivých bank. Platba tedy může přecházet přes dvě, ale v některých případech i několik finančních institucí. Což je společně s ručním zpracováním transakcí příčinou toho, že klient nemá přehled o své platbě. Neví, kdy může očekávat připsání peněz na účet či kolik činí poplatky za zpracování u jednotlivých bank. V některých případech dochází i k nepřesnostem v identifikaci plátce a důvodu transakce. Kromě toho, že celý proces transakce je dlouhý, příjemce v některých případech může mít navíc i potíže přijatou platbu identifikovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).