Hlavní navigace

Za troyskou unci zlata zaplatíte 35 000 Kč. Je nejdražší v historii

15. 8. 2019

Sdílet

Cena jedné troyské unce zlata (odpovídá 31,1 gramu) se minulý týden na londýnské burze LBMA vyšplhala na hranici 1500 dolarů, což odpovídá 35 000 Kč. Cena zlata tak pro Čechy dosáhla svého historického maxima. K růstu ceny drahého kovu podle Davida Maráška mimo jiné přispěly centrální banky.

Zlato za necelý rok posílilo na jedné unci o více než 300 dolarů. Můžou za to hlavně americká centrální banka (Fed) a Evropská centrální banka (ECB) a jejich strategie snižování úrokových sazeb a stimulace ekonomiky tištěním peněz, říká David Marášek, šéf akciové společnosti Zlato.

Cenu zlata zvyšují také jeho nákupy centrálními bankami. Loni skončilo v trezorech národních bank 350 tun drahého kovu. Kromě tradičních investorů jako je Rusko a Čína nakupují zlato ve velkém například i Maďarsko a Polsko.

Ve světě je dnes na 13 bilionů amerických dolarů ve vládních dluhopisech s negativním výnosem. To je pro finanční svět velmi nebezpečná situace. Například v případě německých dluhopisů máte garantovanou ztrátu půl procenta ročně na dobu přes deset let, podobná situace je v Japonsku, doplňuje David Marášek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).