Hlavní navigace

Sjednáváte úrazové pojištění? Dejte si pozor na nástrahy pojišťoven

15. 8. 2019

Sdílet

Léto je čas dovolených, ale také zvýšeného rizika úrazů. Dokazují to statistiky pojišťoven i záchranných služeb. Když se zraníte například při sportování nebo práci na zahradě, a máte úrazové pojišťění, můžete od pojišťovny dostat peníze, které vám pomohou překlenout výpadek vašich příjmů. Pokud sjednáváte úrazové pojištění, nastavte si ho tak, aby vám v případě zranění přineslo co nejvyšší plnění.

Pojišťovny rozlišují úrazy s trvalými následky a tělesným poškozením vyšším než 10 % a úrazy krátkodobé, jejichž léčba vyžaduje dny, maximálně týdny. Pokud si sjednáváte úrazové pojišťění, vyplatí se zaměřit se na úrazy s trvalými následky. U tzv. bolestného, které pojišťovny vyplácejí u méně závažných zranění, často v pojistných tabulkách uvádějí u jednotlivých typů úrazů i maximální počet dnů léčby. To znamená, že když se s úrazem léčíte déle, pojišťovna vám za dny navíc nic nezaplatí.

Když je například sjednaná denní dávka ve smlouvě 300 korun a tabulková maximální doba léčení daného úrazu 20 dní, pojišťovna vyplatí nejvýše 6 000 korun. Denní dávka se dá při uzavírání smlouvy zvýšit, ale za pojistné pak zaplatíte více, říká Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust.

Lepší tedy je zaměřit se na nastavení dostatečně vysokých limitů za vážné úrazy a „bolestné“ příliš neřešit. Pojišťovny plnění (peníze, které v případě úrazu dostanete) vypočítávají buďto lineárně nebo progresivně. U první varianty v případě úrazu smluvní lékař pojišťovny určí, jaké procento trvalého tělesného poškození následkem zranění vzniklo a touto hodnotou se pak vynásobí sjednaná pojistná částka. (V případě, že lékař stanoví trvalé poškození na 25 %, a sjednaná pojistná částka byla 1000 000 Kč, dostane pojištěný 250 000 Kč)

U progresivního plnění daný rozsah celkového tělesného poškození zvyšuje násobek pojistné částky v několika stupních, většinou jde o dvoj- až čtyřnásobek pojistné částky. (Při trvalém poškození 25 % a sjednané pojistné částce 1000 000 Kč, se pojistné vypočítává následovně: 0,25 x (2 × 1 000 000), pojištěný dostane 500 000 Kč.)

Pozor si dejte také na lhůtu, během které musíte zranění pojišťovně oznámit. Některé pojišťovny mají tuto lhůtu stanovenou třeba jen na 10 dnů, ode dne kdy k úrazu došlo. Pojišťovny se mohou zdráhat vyplatit plnění třeba i v případech, kdy jste před sportováním pili alkohol, nebo podcenili preventivní opatření. Některé adrenalinové sporty jsou z pojistné ochrany zcela vyloučeny. Allianz pojišťovna třeba u úrazového připojištění v rámci životního pojištění nekryje úrazy při sportu, provozovaném v extrémních podmínkách nebo terénech. AXA pojišťovna vylučuje například horolezecký sport či jízdu na bobech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).