Hlavní navigace

Za rostoucími cenami bytů v Praze stojí zamrzlé žádosti o stavební povolení

Sdílet

V současné době je v Praze v rámci povolovacího procesu „zamrzlých“ 900 projektů na bytové domy, s celkem 40 000 byty. Toto číslo ale každoročně narůstá, a to od roku 2000. Za posledních 17 let poklesl počet vydaných územních rozhodnutí a stavebních povolení o 75 %. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila Hospodářská komora na základě analýzy společnosti Deloitte.

Právě toto číslo „zamrzlých bytů“ v různé fázi schvalování stojí primárně za extrémním nárůstem cen v posledních letech. Pokud se nepřistoupí k rychlé nápravě, bude v dalších letech nedostatek bytů fatálně narůstat a spolu s tím poroste i jejich cena, upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Byty, které jsou aktuálně v Praze nabízeny k prodeji, pochází ze žádostí, které byly podány v letech 2010 – 2014.

Nepoměr mezi podanými žádostmi a vydaným stavebním povolením vzniká v důsledku prodlení oproti zákonným lhůtám na každé úrovni povolovacích procesů. Mezi ty patří například stanoviska, EIA, územní rozhodování, stavební povolení apod. Podle Hospodářské komory existuje jen velmi málo projektů, které by celým procesem prošly v zákonem stanovených lhůtách.

Pokud zanalyzujeme počet vydaných stavebních povolení za posledních 17 let, pokles je téměř čtyřnásobný. V roce 2000 bylo v Praze vydáno více než 8 tisíc stavebních povolení pro byty, zatímco v roce 2017 odhadujeme jejich počet jen kolem 2 tisíc. A to přesto, že se zvyšuje počet nových žádostí, upozorňuje Michal Melč, analytik společnosti Deloitte.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 12. 2017 9:56

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nesmysl. Největší problém jsou sice prodané, ale celý rok prázdné byty. Takových jsou tisíce, protože místní kteří bydlet chtějí na ně se svými nuznými platy už nikdy nedosáhnou, zatímco pro klientelu z východu která je používá místo zlaých cihel k uložení majetku je to stále jen kapesné.

  Jenže v ČR je slovo regulace nadávkou, takže i když postavíte za Prahou další Prahu, stále budou byty chybět pro ty, kteří je potřebují skutečně k bydlení.

 • 19. 12. 2017 21:14

  Behemot (neregistrovaný) 77.87.242.---

  Stád by měl začít regulací sám sebe. Ve stádní správě leží nejspíš miliony metrů čtverečních plochy, která jen chátrá, protože ty líný lopaty na to serou (však nasypáno dostanou každej měsíc, tak co). Když si člověk něco sám najde a projeví zájem o nájem, tak si ho v lepším případě přehazují jak horkej brambor (na magorsrátě mě naposled přehazovali asi SEDUMKRÁT! až sem skončil u soukromé firmy, kde se se mnou aspoň bavili jak s člověkem a ne obtížným póvlem), v horším je rovnou poslán v anál, že v žádným případě. I když bezpečně vím, že 80 % toho ovrovskýho baráku vymrzá a je naprosto prázdnej (případně je tam akorát bordel).

  Pak nezapomenou tydle nádory zabrečet, že se jim ty baráky rozpadaj a stád musí dosypat tu 500 míčů, tu miliardičku na rekonstrukci, protože jinak by to bylo hrozný a asi by byl DOOM, kdyby ten zbytečnej barák spadl.

  To sem eště nezačal mluvit o stavebím zákoně a nějakejch kolaudacích na účel. Ve Státech není problém se nastěhovat do obrovskýho nevyužitýho skladu, tady se každej podělá už jen když se na to člověk zeptá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).