Hlavní navigace

Za nový byt v Praze letos dáte skoro 8 milionů

Sdílet

Průměrná cena třípokojového bytu – novostavby se v Praze vyšplhala na neúměrných 7,6 milionu korun. Ačkoli by lidé v tomto případě díky novostavbě neplatili daň z nabytí nemovitosti, je pro mnoho z nich koupě bytu nedosažitelná.

Nedá se navíc očekávat, že by ceny bytů v hlavním městě v dohledné době klesly, spíše naopak. V posledních letech se často kritizuje, že mladí lidé zůstávají u svých rodičů výrazně déle, než předchozí generace. Obávám se však, že s rostoucí cenou bytů se bude tento trend nazývaný mamahotel jen prohlubovat. Na vlastní bydlení totiž bez pomoci rodičů či příbuzných nedosáhne takřka žádný člověk, který je teprve na startu kariéry. Jen pro získání 80% hypotéky musí zájemce při průměrné ceně nového bytu v Praze 6,7 milionu korun složit 1,34 milionu korun. Takovou částku člověk těsně po studiích sám dohromady nedá, upozorňuje předseda představenstva a generální ředitel developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

V případě mladých párů, kteří chtějí založit rodinu a tudíž by rádi i větší byt, je situace ještě složitější. Za další pokoj pro potomka si připlatí v průměru o 1 000 000 Kč. Průměrná cena nového bytu s dispozicí 3+kk totiž v cenících pražských developerů vychází na 7,6 milionu korun. Průměrná cena dostupného nového čtyřpokojového bytu na pražském trhu pak dosahuje 10,6 milionu korun.

I přes vysoké částky se nedá očekávat, že by ceny bytů v dohledné době klesly. Ceny totiž šponuje vzhůru zablokovaný proces povolování nových staveb, kvůli kterému je na trhu extrémní převis poptávky nad nabídkou.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 7. 2018 11:32

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ne, ceny jsou vysoko protože "podnikatelé" z východu si je kupují pro uložení majetku a nechávají je pak celý rok prázdné (nechtějí pozornost kvůli původu peněz za které to bylo nakoupeno). Takových bytů jsou tisíce. Dokud se toto nezastaví, nepomůže nic.

 • 20. 7. 2018 11:45

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  Presne tak, bohuzel v Praze dost rychle roste podil zahranicnich kupcu zejmena rusky mluvici zeme a Italove a nikdo to neresi. Z toho bude v budoucnu problem, za chvili bude Praha mesto, kam Cesi budou jezdit akorat za praci, ale vsechno tam budou vlastnit cizinci

 • 20. 7. 2018 16:29

  Pl (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  V Brne to same. Ale jako mesto studentu tu jde spis o to vyrejzivat cisty prachy na pronajmech. Takze v Brne uz nebude casem nikdo z Brna (tak jako v Praze prazaka aby pohledal) a vsichni jdou za Brno. Vysledel jsou samozrejme predrazene nemivitosti i 30km od mesta. Halt z nas tady budou zase otroci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).