Hlavní navigace

Za nový byt v Praze letos dáte skoro 8 milionů

Sdílet

Veronika Doskočilová

Průměrná cena třípokojového bytu – novostavby se v Praze vyšplhala na neúměrných 7,6 milionu korun. Ačkoli by lidé v tomto případě díky novostavbě neplatili daň z nabytí nemovitosti, je pro mnoho z nich koupě bytu nedosažitelná.

Nedá se navíc očekávat, že by ceny bytů v hlavním městě v dohledné době klesly, spíše naopak. V posledních letech se často kritizuje, že mladí lidé zůstávají u svých rodičů výrazně déle, než předchozí generace. Obávám se však, že s rostoucí cenou bytů se bude tento trend nazývaný mamahotel jen prohlubovat. Na vlastní bydlení totiž bez pomoci rodičů či příbuzných nedosáhne takřka žádný člověk, který je teprve na startu kariéry. Jen pro získání 80% hypotéky musí zájemce při průměrné ceně nového bytu v Praze 6,7 milionu korun složit 1,34 milionu korun. Takovou částku člověk těsně po studiích sám dohromady nedá, upozorňuje předseda představenstva a generální ředitel developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

V případě mladých párů, kteří chtějí založit rodinu a tudíž by rádi i větší byt, je situace ještě složitější. Za další pokoj pro potomka si připlatí v průměru o 1 000 000 Kč. Průměrná cena nového bytu s dispozicí 3+kk totiž v cenících pražských developerů vychází na 7,6 milionu korun. Průměrná cena dostupného nového čtyřpokojového bytu na pražském trhu pak dosahuje 10,6 milionu korun.

I přes vysoké částky se nedá očekávat, že by ceny bytů v dohledné době klesly. Ceny totiž šponuje vzhůru zablokovaný proces povolování nových staveb, kvůli kterému je na trhu extrémní převis poptávky nad nabídkou.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).