Hlavní navigace

Za letošek už se budou náklady na teplo rozpočítávat podle nových pravidel

Sdílet

Gabriela Hájková 2. 12. 2016

Rozpočítávání nákladů na teplo mezi jednotlivé domácnosti v domě upravuje nově vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, podle níž proběhne vyúčtování nákladů na teplo za letošní rok.

Vevyhlášce byly upraveny limity, ve kterých se mohou pohybovat účtované náklady na vytápění. Dolní hranice byla posunuta z 60 na 80 % a horní hranice byla zvýšena ze 140 na 200 % průměrných nákladů účtovaných za období na 1 m2 započitatelné podlahové plochy. Nový systém má být spravedlivější.

Změna výrazně dolehne na byty, které mají vyšší náklady na teplo, než je průměr za celý dům. Ti, co se snaží na topení spořit nebo profitují z toho, že je obklopují jiné byty, které je vytápí, neušetří tolik jako dosud. Novinka se nepříjemně dotkne i majitelů bytů, kteří v něm nebydlí ani ho nepronajímají. Ani kdyby topení během roku vůbec nepustili, zaplatí minimálně 80 % průměrné spotřeby tepla na m2. Ušetřit by naopak mohli majitelé bytů, jejichž spotřeba výrazně nevybočuje z průměru spotřeby celého domu.

Co ovlivňuje cenu tepla pro domácnosti?

Je to cena paliva používaného k výrobě tepla. Obecně nejlevnější teplo nabízejí podle Teplárenského sdružení teplárny využívající domácí hnědé uhlí v kombinované výrobě elektřiny a tepla. Vliv ale má i cena povolenky na emise skleníkových plynů a poplatky za emise znečišťujících látek, mzdy a další provozní náklady a sazba DPH, která je u tepla v současnosti ve výši 15 %.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 12. 2016 13:26

  icenam (neregistrovaný) ---.vfh.cz

  Měřáky byly zavedeny proto, aby se platilo podle spotřeby. Nikdo nikoho nenutí, aby topil. Postupně přestávají mít měřáky smysl, když stejně zaplatím průměr spotřeby baráku bez ohledu na to, jestli topím, nebo ne. Opravu rozumné! A proč do vyhlášky nenapsat, že každý zaplatí ne 80, ale rovnou 100 % průměrných nákladů? To by bylo teprve spravedlivé!.

 • 2. 12. 2016 13:49

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  to je dneska zase takovy "socialisticky trend" - vsechno zase rozpocitavat mezi vsechny jako solidarita! :-) Az to doladi k dokonalosti, tak zase spolecnost zjisti, ze politika "mit vsichni stejne" a skladat se na ostatni opet nefunguje :-) Takze bude zase takove kolecko ve vyvoji spolecnosti a zase pojedeme kazdej sam na sebe, cimz ti slabsi zjisti ze se maji hur a zase zacnou volit CSSD a zase se budeme delit atd atd atd

 • 2. 12. 2016 15:17

  icenam (neregistrovaný) ---.vfh.cz

  Vypadá to tak... Holt, věčný koloběh života...A platí to v principu ve všem, je to taková sinusoida nebo jak se tomu řiká. Nejdřív vymejvárna mozků, jak musíme být všichni se všema solidární, potom se zase hlásá bezbřehý individualismus a pak zase solidarita a tak pořád dokola. Jako, proč ne, no, mně na tom jen baví, jak se ti, kteří nám takto kážou, pokaždé znovu a znovu tváří, že právě tohle je ten jediný správný směr; možná dokonce i oni sami věří tomu, že jim my ostatní ty jejich kydy žereme.

  Je potřeba se s tím smířit a nějak to přežít, hlavně, aby to nedosáhlo nějakých extrémních hodnot, např. "Hele, ty máš dva baráky a já nemám žádnej, tak ti jeden prostě sebereme a bude to spravedlivější, ne?".

 • 3. 12. 2016 18:47

  ldx (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Ano, ale naštěstí se to netýká vody (jak TUV tak SV) a to je v zateplených domech zdaleka největší položka ve vyúčtování. Takže měřiče na radiatorech ztrácejí význam, ale ostatní naopak na významu získávají. U té vody se samozřejmě platí i paušální složka (podobně jako u elektřiny), ale není to rozhodující část.

  Má to i svoji výhodu, v zimě se může častěji větrat a tímpádem udržovat čerstvý vzduch a kyslík v místnosti, protože už není nutnost šetřit za každou cenu...

 • 4. 12. 2016 5:50

  Pavel (neregistrovaný) 46.183.64.---

  Tak zrovna já bydlím dole a topim o sto šest a sousedí nade mnou se ještě chlubí že nemusí topit. Takže za mě +

 • 4. 12. 2016 14:39

  ldx (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Zajímavé, asi špatně zateplený dům odspoda. Všimnul jsem že některé ty první paneláky z 50. let nemají zateplení až dolu ale končí to nad začátkem sklepních oken a některé reliéfy zůstavají taky odhalené. Asi z důvodů památkářů, protože některé tyhle domy mají už dneska historickou hodnotu.
  Podle mně je to spíše výjimka a v dobře zateplených domech se téměř nemusí topit ani v zimě a to ve všech bytech, protože teplo ze spotřebičů a v podstatě i z lidí to úplně v pohodě vytopí... takže pak jen v případě větrání. Máme v baráku zateplený i sklep a je tam konstantní teplota cca 14 stupňů aniž by se tam topilo (trochu mi to vadí, páč na brambory a skladování ovoce to moc není...).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).