Nový rok přinese změny v oblasti pojistného na sociální zabezpečení i pro zaměstnavatele.
Mezi zdravotnické záchranáře patří ti, kteří vykonávají práce člena výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, operátora zdravotnického operačního střediska a pomocného operačního střediska zdravotnické záchranné služby a záchranáře horské služby.
První změna vyplývá ze zákona č.455/2022, který novelizuje zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. V důsledku dřívějšího odchodu do důchodu u zdravotnických záchranářů a členů jednotek hasičského záchranného sboru (HZS) za ně musí jejich zaměstnavatelé od ledna platit vyšší odvody pojistného.
Vyměřovacím základem zaměstnavatele nově je:
- a) částka odpovídající úhrnu vyměřovacích základů jeho zaměstnanců, kteří nevykonávají práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku,
- b) částka odpovídající úhrnu vyměřovacích základů jeho zaměstnanců, kteří vykonávají práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku.
Vykonával-li zaměstnanec v kalendářním měsíci práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku i jiné práce, je pro účely stanovení vyměřovacího základu zaměstnavatele uvedenému v písmenu b) vyměřovacím základem zaměstnance, který vykonává práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku, poměrná část vyměřovacího základu odpovídající době, po kterou vykonával práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku, a to po zaokrouhlení na celé koruny směrem nahoru
popsala Jitka Drmolová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.
Pro účely stanovení vyměřovacího základu zaměstnavatele uvedenému v písmenu a) je podle ní vyměřovacím základem zaměstnance zbylá poměrná část vyměřovacího základu, a to po zaokrouhlení na celé koruny směrem dolů.
Zaměstnavatel, který zaměstnává i zdravotnické záchranáře nebo člena jednotky HZS i zaměstnance, kteří tyto práce nevykonávají, tak bude nově stanovovat dva vyměřovací základy zaměstnavatele.
Z vyměřovacího základu zaměstnavatele uvedeného v písmenu a) je ten nadále povinen platit pojistné v sazbě 24,8 %. Z vyměřovacího základu zaměstnavatele uvedeného v písmenu b) bude platit vyšší pojistné. Sazba pojistného se bude navyšovat postupně:
- v roce 2023 činí 26,8 %,
- v roce 2024 to bude 27,8 %,
- v roce 2025 pak 28,8 %,
- počínaje rokem 2026 bude činit 29,8 %.
Druhá změna vyplyne ze zákona č. 216/2022 Sb., kterým byla do zákona č. 589/1992 Sb. ukotvena s platností od února 2023 možnost zaměstnavatelů uplatnit slevu na pojistném za určité skupiny zaměstnanců ve výši 5 %.
Výše slevy na pojistném za kalendářní měsíc činí 5 % z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, za které je uplatňována.
Sleva náleží zaměstnavateli jen za zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru (nelze uplatnit slevu např. ze zaměstnání na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr). Okruh zaměstnanců, za které zaměstnavatel může uplatnit slevu, je stanoven tak, aby se jednalo o osoby, jež z důvodu různých životních situací často nemohou (např. rodiče, kteří pečují o dítě mladší 10 let, nebo osoby se zdravotním postižením) či z důvodu vyššího věku (osoby starší než 55 let) nejsou schopny pracovat po stanovenou týdenní pracovní dobu,
vysvětlila Drmolová.
Podmínkou pro uplatnění slevy je sjednání kratší pracovní nebo služební doby v rozsahu nejméně 8 a nejvíce 30 hodin týdně (u zaměstnanců mladších 21 let se tato podmínka neuplatňuje).
Slevu na pojistném za téhož zaměstnance může uplatnit jen jeden zaměstnavatel. Proto ti musí ČSSZ plánované uplatnění slevy oznamovat. V případě, že by jich slevu chtělo uplatnit víc, bude náležet tomu zaměstnavateli, který oznámil tento záměr jako první (ale až od účinnosti zákona od 1. 2. 2023).
Pokud vykonává zaměstnanec u téhož zaměstnavatele více zaměstnání v pracovním nebo služebním poměru, sleva náleží pouze z jednoho zaměstnání. Je-li u zaměstnance splněno více důvodů pro uplatnění slevy (např. osoba starší 55 let je zároveň osobou se zdravotním postižením), může zaměstnavatel uplatnit slevu za takového zaměstnance v kalendářním měsíci jen jednou,
upozornila mluvčí ČSSZ.
Pokud u téhož zaměstnavatele vykonáváte více zaměstnání, ze kterých může slevu uplatnit, do úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců se zahrne jen váš vyměřovací základ z toho zaměstnání, ze kterého zaměstnavatel slevu uplatňuje (sleva na pojistném se zaokrouhluje na celé Kč nahoru).