Hlavní navigace

Za kolik ročních platů si pořídíme bydlení?

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 10. 2013

Průměrné ceny bytů i úrokové sazby u hypoték stagnují, příznivé podmínky pro pořizování vlastního bydlení ale stále přetrvávají. Jak je na tom ale Česká republika v mezinárodním srovnání? Na to odpovídá Index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná domácnost vynaložit na koupi bytu. V září se tento ukazatel snížil o 0,01 bodu na 4,50. Regionálně je na tom nejlépe z hlediska tohoto indexu Ústecký a Moravskoslezský kraj a Vysočina. Nejhůře pak Jihomoravský a Královehradecký kraj a Praha. 

Mezinárodním srovnáním míry návratnosti bydlení se ve své studii zabývala nedávno společnost Deloitte. V současnosti je na tom Česko obdobně, jako obyvatelé okolních zemí. V poměru hrubých příjmů a cen nemovitostí se Česká republika nachází zhruba uprostřed spektra zkoumaných zemí. O jeden stupeň lépe jsou na tom Rakušané, dvě pozice za ČR zaujímá Polsko a Maďarsko, komentuje analýzu zpráva společnosti Golem Finance s tím, že autoři studie poměřovali průměrnou cenu bytu o rozloze 70 m2 s průměrným hrubým ročním příjmem obyvatel konkrétních zemí. 

Podle studie společnosti Deloitte Češi nyní vynaloží na pořízení 70metrového bytu asi 7 ročních platů. Nejlépe jsou na tom ze sledovaných zemí Dánové, kterým na tento byt stačí dva roční příjmy. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 11. 2013 1:30

    Michal (neregistrovaný) 2001:e20:2000:----:----:----:----:----

    Odkaz na puvodni zdroj by nebyl? Zajimalo by me vic detailu nez se autor obtezoval prevzit... Predem dik!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).