Hlavní navigace

Za jak dlouho může Řecko zbankrotovat?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 6. 2015

Situace kolem Řecka začíná vrcholit. Splátky Mezinárodnímu měnovému fondu se blíží a země přesto nebyla schopna předložit taková opatření, která by vedla k poskytnutí dalšího záchranného balíku. Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Ery bude důležitým mezníkem jednání euroskupiny, které skončí zítra. Pokud by se na něm ministři financí s Řeckem nedohodli, bude pravděpodobně svolána na víkend krizová schůzka. Právě od takového setkání si trhy slibují v tuto chvíli nejvíce. Premiér Tsipras několikrát zdůrazňoval, že dohoda je možná právě na úrovni nejvyšších představitelů a ne technokratických úředníků z ministerstev financí a MMF, kteří řeší konkrétní parametry řeckého penzijního systému, vysvětlil Bureš.

Pokud by ale i toto setkání selhalo, dá se očekávat, že odliv vkladů z Řecka bude nejenže pokračovat, ale ještě zesílí.

Jednou z posledních šancí na nalezení dohody před koncem měsíce je summit EU, který se koná 25. června. Ten má ale na programu další důležité body včetně jednání o ústupcích EU Británii. Navíc i pokud by bylo dosaženo dohody až na tomto summitu, Řecko by těžko stihlo dosáhnout na peníze potřebné ke splátce MMF 30. června, zdůraznil Bureš, podle kterého by ale v případě dohody Evropská centrální banka (ECB) Řecko od záchranné likvidity neodřízla.

Naopak bez dohody je podle Bureše pravděpodobné, že ECB Řecko od svých zdrojů odstřihne. I pokud by k tomu nedošlo, těžko si již v této chvíli představit Řecko bez nákladných kapitálových kontrol. Konec června by pak odstartoval napínavější část řecké ságy, ve které by Řekové ztratili přístup k hotovosti, která jim ještě zůstala v bankách, a výrazně by zesílil tlak na premiéra Tsiprase. Čas na hledání řešení by vypršel definitivně 20.července, připomněl Bureš splátku Evropské centrální bance ve výši 3,5 mld. eur, kterou by země nedokázala splatit. V takové chvíli by definitivně ztratily banky přístup k jakýmkoliv eurům a Grexit nebo alespoň zavedení paralelní měny by byly nevyhnutelným řešením, dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).