Hlavní navigace

Za 30 eur dostanete v zahraničí 1000 GB dat. U nás jen 30 GB. Kdo platí za data nejvíce?

Sdílet

V České republice máme jedny z nejdražších tarifů. Vyplynulo to ze srovnání cen mezi zeměmi Evropské unie, který realizoval projekt Evropa v datech.

Například při útratě 30 eur jen za data získají čeští spotřebitelé pouze 60 GB oproti 1000 GB dat dostupných v 10 jiných zemí, mezi které patří i Polsko, Rakousko či Slovensko.

Podle Eurostatu platí Češi za pošty a telekomunikace 2,7 % svých celkových útrat. Za loňský rok však tyto výdaje o 60 % převýšily průměr Evropské unie. Ceny českých mobilních tarifů jsou tak ve výsledcích mezinárodních srovnání mezi nejvyššími.

Podle statistik České spořitelny platí Češi za telekomunikační služby v průměru zhruba 680 Kč měsíčně. Lidé s čistým příjmem do 10 000 Kč platí průměrně 684 Kč měsíčně. To je o 11 % více než u lidí s příjmy mezi 10 a 20 000 Kč, kteří měsíčně vydávají 611 Kč. Potvrzuje se tak hypotéza, že lidé s nejnižšími příjmy platí za telekomunikace nadprůměrné částky, říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. Příčinou může být jejich slabší vyjednávací pozice, neznalost možností, anebo třeba pracovní pozice neumožňující vyřizovat své soukromé záležitosti na služebním počítači nebo telefonu.

Nejvíce platí za telekomunikace lidé v Praze, a to 750 Kč měsíčně. Následuje Středočeský kraj (734 Kč). Naopak nejméně platí lidé na Vysočině, a to 600 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 2. 2019 18:34

    Anna (neregistrovaný) ---.backer.cz

    Všechny zisky mobilních operátorů jdou z ČR, investice do techniky žádné. Pak se nelze divit, že nemohou dat větší kapacitu nebo zlevnit data. Pro všechny zajemce není kapacita.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).