Hlavní navigace

Z platebních karet Mastercard zmizí magnetické proužky

Sdílet

Veronika Němcová 19. 8. 2021

Mastercard bude od roku 2024 vydávat platební karty bez magnetického proužku a v roce 2029 už jej nebudou mít žádné nově vydané kreditní ani debetní karty. Počet transakcí, které jsou s jeho pomocí autorizovány, podle firmy klesá.

Magnetický proužek začne z karet mizet nejprve v regionech, kde jsou rozšířené čipové karty, což se týká mimo jiné právě Česka.

Dnešní čipové platební karty v sobě mají nejen výkonné a zabezpečené mikroprocesory, ale především technologii, která umožňuje bezkontaktní platby. Magnetický proužek na kartě se v případě České republiky už ale prakticky nepoužívá, a to zejména díky rozsáhlé síti bezkontaktních terminálů, kterou se za posledních deset let podařilo vybudovat, uvedl Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Mastercard zaznamenal v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o miliardu víc bezkontaktních transakcí. Ve druhém čtvrtletí letoška bylo podle společnosti globálně plných 45 % všech platebních transakcí v kamenných obchodech provedeno bezkontaktně. 

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).