Hlavní navigace

VZP zvýšila příspěvky na očkování nebo vyšetření prsu

Sdílet

Veronika Němcová 27. 1. 2020

VZP přišla se začátkem roku s několika novinkami. Týkají se například vyšších příspěvků na očkování, na vyšetření prsu, pro těhotné ženy a novorozence nebo dárce krve.

Konkrétně u očkování se klienti pojišťovny dočkají vyššího příspěvku u několika hned u z nich. Na očkování proti klíšťové encefalitidě bude možné získat až 700 Kč místo loňských 500 Kč. Proti chřipce 200 Kč místo 150, proti pásovému oparu 2 000 Kč místo 1 000, proti rotavirovým nákazám 700 Kč místo 500.

Pro ženy se zvyšuje příspěvek na preventivní vyšetření prsou v programu včasného záchytu karcinomu. Příspěvek vzroste z 300 Kč na 500, mění se také věkový limit pro jeho získání. Na vyšetření dostanou příspěvek ženy od 25 let (místo dřívějších 30 let).

Horní limit je nadále 45 let, kdy už má každá žena nárok na provedení screeningové mamografie hrazené z veřejného zdravotního pojištění,uvádí mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Pro dárce krve až 3000 Kč

Pro těhotné ženy a novorozence (i ty s porodní váhou do 1 500 g) se příspěvky zvedají z 2 000 na 3 000 Kč. Maminky tuto částku podle pojiš'tovny mohou použít nově i na neinvazivní prenatální test (např. TRISOMY test), nejen na prvotrimestrální screening.

Zůstává ale také možnost čerpat zmíněný příspěvek na vhodné pohybové aktivity v těhotenství, kurz přípravy k porodu, monitor dechu, pomůcky ke kojení, služby laktačních poradkyň nebo na dentální hygiene, uvádí mluvčí pojišťovny, zmiňuje dále Sršeň.

Na vyšší příspěvek 3000 Kč dosáhnou i aktivní bezpříspěvkoví dárci krve. Mohou dostat až 2 000 Kč na zakoupené rehabilitační nebo rekondiční aktivity lázeňského typu, pokud předloží potvrzení alespoň jednoho odběru za kalendářní rok, plus dalších 1 000 Kč na dentální hygienu, pokud předloží potvrzení alespoň dvou odběrů za kalendářní rok. 

Máme také novinku pro ty, kteří krev letos nedarují a nemohou tedy čerpat příspěvek pro aktivní dárce, ale byli v minulosti oceněni alespoň bronzovou medailí Prof. MUDr. Jana Janského za 10 odběrů – mohou získat 500 Kč na rehabilitační/rekondiční aktivity lázeňského typu (například masáže, sauna, plavání, solná jeskyně apod.), doplňuje mluvčí VZP.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).