Hlavní navigace

VZP jako první prodlužuje podání přehledu OSVČ, ostatní pojišťovny budou následovat

Sdílet

Veronika Němcová 17. 3. 2020

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jako první oznámila, že prodlužuje možnost podání přehledu OSVČ do pondělí 3. srpna 2020. Ostatní pojišťovny se k ní pravděpodobně brzy přidají. Původní termín byl 4. května.

VZP tím reaguje na opatření, která zavedla vláda kvůli dopadům koronaviru. Jedním z nich je prodloužení termínu podání pro daně z příjmu nejpozději do 1. července 2020. Na odevzdání daňového přiznání OSVČ je podání přehledů navázané.

VZP doporučuje klientům podávajícím přehled, aby využili elektronickou formu podání prostřednictvím aplikací e-vzp. Cílem je omezit šíření koronaviru. Klienti mohou přehled podat elektronicky prostřednictvím Moje VZP, VZP Point anebo jej zaslat jako přílohu do datové schránky. 

V případě, že dojde v souvislosti s výskytem koronaviru k opoždění plateb, a tím vzniku penále, bude plátcům umožněno podat takzvané odstranění tvrdosti zákona. Žadatel bude muset jednoznačně doložit, že k problému v platbě zdravotního pojištění došlo v přímé souvislosti se šířením koronaviru.

Doplatek pojistného za rok 2019 je splatný nejpozději do 8 dnů po dni, ve kterém byl Přehled OSVČ podán, tedy nejpozději do úterý 11. 8. 2020. Případný přeplatek vrací VZP automaticky na základě podaného přehledu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).