Hlavní navigace

Vznikají přísnější pravidla pro směnárny. Lidé dostanou čas na vrácení peněz

Sdílet

Jiří Hovorka 13. 2. 2018

Možnost vrácení peněz do dvou hodin a jediný kurzovní lístek. To jsou novinky, které mají do budoucna omezit triky nepoctivých směnáren.

Zlepšit postavení klientů má novela zákona, kterou připravuje ministerstvo financí, poslanecký klub Starostů a nezávislých a Česká národní banka. Reagují tak na praxi některých směnáren třeba v centru Prahy. Ty nabízejí například takzvané VIP kurzy, na které lze ale dosáhnout třeba jen při směně větších částek, které turisté běžně nevyměňují.

Častým trikem je například také velká cedule deklarující oficiální kurz české koruny podle ČNB. U této cedule ale bývá malý dovětek, že se nejedná o kurzovní lístek, podle kterého se směnárna řídí, říká k tomu v Hospodářských novinách člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký. Skutečný kurz tak klienti najdou mnohdy v daleko menší podobě na méně viditelném místě prodejny.

To má v budoucnu skončit. Navrhujeme, aby ve směnárně mohl viset pouze jediný lístek, kde klientům bude transparentně ukázáno, jaké jsou kurzy, za které se směňují peníze, dodává Nidetzký.

Druhá novinka má pak dát klientům směnáren čas na to, aby si vše v klidu přepočetli a případně celý obchod vzali zpět. Do dvou hodin od transakce budou moci odstoupit od smlouvy a žádat své peníze v plné výši po směnárně zpět.

Jakou bude mít novela definitivní podobu, budou tento týden ještě zástupci ministerstva financí řešit s poslancem STAN Vítem Rakušanem, uzavírají Hospodářské noviny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).