Hlavní navigace

Využíváte služeb realitních kanceláří? Některé praktikují nekalé metody

Sdílet

Realitní kanceláře plní roli prostředníka mezi kupujícím a prodávajícím, případně mezi nájemcem a pronajímatelem. Stále však chybí definice realitního zprostředkování a nejsou stanovena pravidla pro výkon činnosti realitního zprostředkovatele. I to některým v touze za provizí dává možnost jednat s vámi jakožto se zákazníkem nečestně.

Někdy se například na realitním webu může objevit i ukradený inzerát, kdy si realitní makléř bez dovolení vypůjčí cizí fotografie a popis nemovitosti. Na vlastníka této nemovitosti se pak obrací až v situaci, kdy má kupce. Jako zájemci o nemovitost chtějte po makléři vidět zprostředkovatelskou smlouvu. Jako vlastníci zakažte šíření fotografií, pokud si je na prohlídce tzv. kupec pořizuje. Podobně si dejte pozor, zda o rezervaci nemovitosti ví její vlastník a souhlasí s ní, doporučuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Setkat se ale můžete i s fiktivní nabídkou. Například se vám líbí na webu realitní společnosti krásný dům a ačkoli je inzerát zveřejněný teprve 10 minut a vy ihned voláte, je už dům prodaný. Realitní kancelář vám ale ochotně nabídne hned vedle původní nemovitosti jiný krásný dům. Je sice trochu menší a o trochu dražší, ale určitě se vám bude líbit. Vše pak záleží na vaší ochotě jít se podívat na dům, který byste jinak asi ani nechtěli vidět.

Pečlivě si domluvte také podmínky a výši provize, která se bude platit. Někdy ji platí jak kupující, tak prodávající. U koupě nemovitosti si všimněte, že výše rezervační zálohy většinou odpovídá výši provize. Dejte si proto pozor, jak je domluveno případné započítání zálohy na úhradu celkové ceny a jaké jsou podmínky vrácení zálohy. To, že proběhne rezervace, ještě nemusí znamenat, že se dohodnete na znění smlouvy. V případě nájmu si realitní kancelář obvykle bere provizi ve výši jedné měsíční platby. Dobře se ujistěte, co vám makléř předkládá – zda jde o jedno běžné, nebo první výrazně zvýšené nájemné. Cenu za své služby by měl samozřejmě uvádět jako konečnou, včetně všech daní a poplatků, vysvětluje Lukáš Zelený.

Pozor také na exkluzivitu. Někdy si realitní kancelář vymíní, že má výhradní právo nabízet danou nemovitost. A pokud se během trvání doložky nemovitost prodá, realitní kancelář inkasuje provizi. A to bez ohledu na to, kdo zájemce našel. Krátká exkluzivita nemusí být na škodu, pokud se realitní kancelář chová fér. V minulosti byla ale praxe spíše opačná. Realitní kancelář nechala klienty podepsat smlouvy s doložkou exkluzivity, nemovitost umístila na svůj web a víc už se o nic nestarala. Prodávající si kupce našli sami, ale s překvapením zjistili, že musí i tak zaplatit provizi realitní kanceláři. Rozhodčí doložka ve smlouvě zaručovala, že spor bude řešit rozhodce, kterého faktická činnost realitky nebude příliš zajímat, uvádí jako příklad Lukáš Zelený.

Další informace naleznete ve článcích:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).