Hlavní navigace

Vyšší minimální mzda zdraží povinné platby na pojistném

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 24. 8. 2015

Vyšší mzda sice může na jedné straně udělat radost některým zaměstnancům, ale od minimální mzdy se odvíjí výše pojistného na zdravotní pojištění osob bez zdanitelných příjmů a minimální platby pojistného za zaměstnance. Ti tedy musí počítat se zvýšením pojistného, jestliže se zvyšuje i minimální mzda.

Pro zaměstnavatele

Pojistné se vypočítává jako 13,5 % z vyměřovacího základu. Jestliže bude minimální mzda od 1. 1. 2016 činit 9900 Kč, bude třeba odvádět pojistné na zdravotní pojištění z tohoto vyměřovacího základu ve výši 1337 Kč měsíčně. Dosud, od 1. 1. 2015 je minimální mzda stanovena nařízením vlády na 9200 Kč, z čehož pojistné je 1 242 Kč. Zvýšení tedy představuje částku 95 korun měsíčně.

Pro osoby bez příjmů

Změnu výše své platby na zdravotní pojištění v důsledku zvýšení minimální mzdy si budou muset pečlivě ohlídat všechny tzv. osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP). Pojistné si musí zvýšit na 1337 Kč od lednové platby (splatné od 1. ledna do 8. února 2016).

Do kategorie OBZP patří např.

  • nezaměstnaní, kteří nejsou v evidenci úřadu práce,
  • mnohé ženy v domácnosti (když nepečují celodenně osobně a řádně o dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let, ani nepobírají důchod, ani nejsou v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání),
  • studenti, kteří studují na škole, jež nebyla ministerstvem školství uznána jako soustavná příprava na budoucí povolání (některé jazykové školy, řada škol v cizině atd.),
  • případně studenti starší 26 let nebo ti, kteří po ukončení školy nenastoupí ihned po prázdninách do zaměstnání nebo nezačnou podnikat (a stát za ně neplatí pojistné z nějakého jiného důvodu, než jako za nezaopatřené dítě).
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).