Hlavní navigace

Vyrážíte do zahraničí na kola? Nepřipravte se o pojistné plnění

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 4. 2013

Pokud vyrážíte do zahraničí na kola, je cestovní pojištění nezbytností. V případě, že budete provozovat sporty pouze rekreačně a v místech k tomu určených, stačí vám často běžná pojistka.

Pokud ale jedete na cyklistickou dovolenou například do Alp nebo do Tater, většinou už se musíte připojistit. V opačném případě se vystavujete riziku, že v případě úrazu nebude pojišťovna tuto událost krýt vyplaceným pojistným kvůli výlukám.

Každá pojišťovna kryje běžné sporty trošku jinak. Některá má běžnou cyklistiku v základním pojištění a připojistit se je nutné až v případě, že plánujete absolvovat náročnější tratě – například single tracky. Důležité je vždy před uzavřením pojistky prostudovat konkrétní pojistné podmínky.

I s uzavřeným pojištěním ale nemáte záruku výplaty pojistného, nebudete-li se chovat zodpovědně. Pojištěný je při provozování sportovní činnosti povinen dodržovat příslušná bezpečnostní opatření včetně používání funkčních ochranných pomůcek a výbavy. V případě porušení této povinnosti, může pojistitel pojistné plnění přiměřeně snížit. Pokud nemáte přilbu na hlavě tam, kde je povinná, pojišťovna může odmítnout pojistné plnění, uvedl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV pojišťovny. 

Kromě toho byste se měli vyvarovat situací, které jmenují výluky v pojistných podmínkách a často vedou k ponížení či nevyplacení pojistného. Nejčastěji sem spadají škodní události v souvislosti s požitím alkoholu nebo jiných omamných látek, úmyslného jednání pojištěného či jiné osoby z jeho podnětu, onemocněním či úrazem, které existovaly v době sjednání pojištění nebo provozování extrémních sportů.

Pokud máte kolo pojištění v rámci pojištění domácnosti, na dovolené na to nespoléhejte, protože pojistka se nevztahuje na případy poškození nehodou. Často se pojištění také nevztahuje na škody, které vzniknou mimo pojištění objekt.

V případě jízdního kola se rozhodně nevyplatí spoléhat se na pojištění domácnosti. To se totiž nevztahuje na poškození kola nehodou. Smůlu máte i tehdy, když škoda na kole vznikne mimo pojištěný objekt (domácnost). Majitel kola si navíc musí zaplatit poměrně vysokou spoluúčast.

Podrobnosti o pojištění jízdního kola najdete v článku Pojištění kol: Téměř žádný výběr, ale výluk spousta

Pojištění jízdního kola, které kryje rizika v ČR i zahraničí, nabízí také ERV pojišťovna, která kryje riziko krádeže, loupeže i poškození.

A to nejen proti krádeži, ale také proti poškození. ERV pojišťovna nabízí široký rozsah pojištění Vašeho jízdního kola po celém světě s rychlým a snadným vyřízením pojistné události na internetu. Pojistnou událost je možné vyřídit online. Pojišťovna nezohledňuje amortizaci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).