Hlavní navigace

Třetina českých domácností si vede evidenci výdajů

Gabriela Hájková

Třetina českých domácností (34 %) si vede evidenci svých výdajů. Nejvíce přitom lidé využívají tradiční papírovou formu výdajového deníku (62 %). Dalších čtyřicet procent dotazovaných uvedlo, že pro záznam využívá počítač, a čtyři procenta pak jejich mobilní telefon. Informace vyplývají z průzkumu ING Bank. 

Z hlediska vzdělání papírové formě domácího účetnictví fandí nejvíce lidé se základním vzděláním (92 %). Vysokoškolsky vzdělaní lidé spíše využívají počítač (61 %). Situaci kopírují i data z perspektivy výše příjmů, kdy na papír své výdaje píší spíš obyvatelé domácností s nižšími příjmy a domácnosti s příjmem nad 35 tis. Kč pak využívají spíše počítač.

Jakákoliv forma evidence výdajů v rámci rodinného rozpočtu je užitečná a nezáleží na tom, zda se jedná o sešit nebo počítač. Důležité je nezapomenout zapisovat i menší výdaje, protože ty v celkovém součtu na konci měsíce mohou znamenat významnou položku, uvedl Libor Vaníček, ředitel retailu ING Bank.

Chcete si vést evidenci svých výdajů, ale nevíte, jak na to? Podrobnosti najdete v našem seriálu Staňte se šéfem vlastních peněz

Našli jste v článku chybu?