Hlavní navigace

Třetina českých domácností si vede evidenci výdajů

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 4. 2013

Třetina českých domácností (34 %) si vede evidenci svých výdajů. Nejvíce přitom lidé využívají tradiční papírovou formu výdajového deníku (62 %). Dalších čtyřicet procent dotazovaných uvedlo, že pro záznam využívá počítač, a čtyři procenta pak jejich mobilní telefon. Informace vyplývají z průzkumu ING Bank. 

Z hlediska vzdělání papírové formě domácího účetnictví fandí nejvíce lidé se základním vzděláním (92 %). Vysokoškolsky vzdělaní lidé spíše využívají počítač (61 %). Situaci kopírují i data z perspektivy výše příjmů, kdy na papír své výdaje píší spíš obyvatelé domácností s nižšími příjmy a domácnosti s příjmem nad 35 tis. Kč pak využívají spíše počítač.

Jakákoliv forma evidence výdajů v rámci rodinného rozpočtu je užitečná a nezáleží na tom, zda se jedná o sešit nebo počítač. Důležité je nezapomenout zapisovat i menší výdaje, protože ty v celkovém součtu na konci měsíce mohou znamenat významnou položku, uvedl Libor Vaníček, ředitel retailu ING Bank.

Chcete si vést evidenci svých výdajů, ale nevíte, jak na to? Podrobnosti najdete v našem seriálu Staňte se šéfem vlastních peněz

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 4. 2013 14:38

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

  to mi prijde, ze uz na tom clovek musi byt financne dost zle. Chapu, ze urcita skupina obyvatel ma hluboko do kapsy, ale myslim, ze staci kdyz vim kolik mi zbyde z vejplaty po zaplaceni mandatornich vydaju a pak uz snad staci nemit v hlave piliny abych se rozhodl jak s tim zbytkem pro osobni spotrebu nalozim. Jesli si treba koupim nove boty, pak si dam poradnej stejk v restauraci a neco odlozim na dovolenou nebo jesli to budu spis sporit nebo to behem mesice proleju v hospode. To uz snad i mene inteligentni clovek vi, ze kdyz mu zbyde treba trojka na mesic, tak jsou to bud 3 noci hyreni nebo stovka na den :-)

 • 23. 4. 2013 16:20

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Myslím, že naopak. Jedno přísloví praví, že člověk není bohatý tím, kolik vydělá, ale tím, co ušetří. Mám dost nadstandardní příjmy, ale vedu si poctivě evidenci už mnoho let. Vidím přesně přesuny preferencí, vidím zdražování benzínu, inflační činitele a podobně. Dělám si měsíční uzávěrky a mám to všechno pod kontrolou. A nezajímá mě, kolik utratím, jenom mě zajímá, abych to správně zaevidoval a zanesl do tabulek. Jestli to byla smysluplná investice a nebo vyhození peněz, to se dozvím z těch tabulek později. Ono uhlídat taky například cenné papíry, nájmy nemovitostí, zisky z vkladů, pohyby zlata a tak dále, to dá dost zabrat a jedině důkladná evidence mi v tom pomůže zjednat pořádek. Prostě mrknu a vidím.

 • 23. 4. 2013 23:00

  czhunter (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Já si evidenci výdajů (online) vedu, přebytky mám, boty si kupuju, steaky občas taky (i když holduju spíš jinému typu jídla) a na dovolenou jezdím - na to nemá přesný finanční přehled žádný vliv.

  Asi víceméně každý ví, kolik utratí, ale často teprve když se vám to hezky přesně sečte, tak některé sumy přímo udeří do očí - Internet třeba beru jako mandatorní výdaj, ale když jsem viděl těch skoro 8000Kč/rok, začal jsem _skutečně_ přemýšlet, jestli těch 100/100Mbit opravdu nutně potřebuju.

  Po menších měsíčních částkách všechno vypadá nepodstatně, ale ono se to sečte. Jestli máte příjem průměrný, podprůměrný nebo nadprůměrný se správou financí moc nesouvisí.
  Někomu z 15K zbývá a má všechno, co potřebuje, někdo s 40K nevyjde a nemá vlastně nic - ani hodnotný majetek, ani zážitky.

 • 23. 4. 2013 23:05

  czhunter (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Na druhou stranu přiznám, že to není úplně "zadarmo".
  Průměrně tím strávím tak 2 minuty denně (zápis 2-3 položek), takže cca hodinu za měsíc.
  Náklady na vedení financí nechť si tedy každý spočítá tak, že vynásobí tuto hodinu cenou svého času.

 • 25. 4. 2013 7:32

  M (neregistrovaný) 217.11.243.---

  Asi neni nic pro lidi s jednoduchym zivotem.....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).