Poslanci dnes ve 3. čtení schválili flexinovelu zákoníku práce. Pozměňovací návrh, díky kterému by mohly firmy propouštět zaměstnance bez udání důvodu zato s dvojnásobným odstupným, přes poslance neprošel. Odbory kvůli tomuto návrhu držely stávkovou pohotovst. Měnit se bude i systém podpory v nezaměstnanosti.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) označila návrh poslanců ODS a TOP 09 za návrat do dob divokého kapitalismu, kdy zaměstnanci neměli žádné jistoty
. Rozpačitě se k němu ale v uplynulých týdnech stavěli také zástupci zaměstnavatelů. Obecně vadilo také to, že návrh skupiny nebyl kvalitně zpracovaný, jakoby ho poslanci psali narychlo.
Na dalších změnách zákoníku práce už se ale Poslanecká sněmovna shodla (poslanci SPD se hlasování zdrželi). Chceme, aby Česká republika byla konkurenceschopná, a k tomu potřebujeme moderní a flexibilní pracovní trh. Požadavek na větší variabilitu pracovněprávních vztahů dlouhodobě zaznívá jak od zaměstnavatelů, tak od zaměstnanců,
komentoval schválení novely ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Mezi klíčové změny patří například silnější ochrana rodičů na pracovním trhu. Nová pravidla zajistí rodičům, kteří se vracejí do práce do 2 let věku dítěte, garanci stejného pracovního místa. Zavede se také možnost vykonávat na DPP i DPČ stejnou práci jako před nástupem na rodičovskou dovolenou.
Novela mění také pravidla pro podání výpovědi z pracovního poměru. Nově například začne výpovědní doba běžet už dnem doručení výpovědi druhé straně. V případech, kdy je důvodem pro výpověď porušení pracovní kázně zaměstnancem, dojde ke krácení výpovědní doby na jeden měsíc.
Až na 4 měsíce pak půjde prodloužit zkušební dobu, u vedoucích zaměstnanců dokonce na 8 měsíců.
Novela rovněž umožní v době letních prázdnin brigádničit i 14letým, kteří ještě nebudou mít ukončenou povinnou školní docházku.
Hospodářská komora velmi intenzivně prosazovala, aby byla „flexinovela“ přijata ještě v tomto volebním období. Byť to není úplná revoluce v narovnání vztahů mezi zaměstnavateli a nápravě nefunkčního pracovního trhu, určitou evoluci její znění přináší. Pozitivně vnímáme i samotnou změnu přístupu – zatímco v minulosti se úpravy zákoníku práce soustředily téměř výhradně na ochranu zaměstnanců, tato novela konečně reflektuje i potřeby zaměstnavatelů,
zhodnotil prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Spolu se změnami v zákoníku práce dojde ke změnám také v oblasti podpory v nezaměstnanosti. Klíčovou novinkou je především její zvýšení během prvních dvou až třech měsíců (v závislosti na věku žadatele) čerpání dávky, a to až 80 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Nyní úřady práce v prvních měsících nezaměstnanosti vyplácí 65 % předchozích výdělků.
Stoupnout by nově měla také maximální výše podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci, která bude činit jednotně 80 % průměrné mzdy. Což by v letošním roce odpovídalo částce 36 086 Kč.
Flexinovelu zákoníku práce musí ještě projednat Senát a následně podepsat prezident.