Je výhodnější si na dovolenou vyměnit hotovost ještě před odjezdem, nebo spoléhat na platební kartu? Někdy se může hodit obojí. O tom, v jaké situaci oceníte jednu či druhou variantu informovala Raiffeisenbank.
Platby kartou jako takové byste všude v zahraničí měli mít bez poplatků. Nějaký poplatek si ale může účtovat obchodník, u nějž nákup uskutečníte. Správně by vám to ale měl dát dopředu vědět. Pokud o poplatku víte, je výhodnější zvolit platbu hotovostí.
Jestliže cestujete na tradiční turistická místa, výběry kartou ani platby by neměly být problém. I tak se však doporučuje mít u sebe alespoň nějakou hotovost, a to například na platbu za parkování či drobnější nákupy. Naopak v odlehlejších destinacích je lepší spoléhat na hotovost v peněžence.
V případě, že se chystáte do nějaké exotické destinace, oznamte to raději s předstihem své bance. Důvody jsou jednoduché. Bankéř ví, v jakých destinacích nebude karta fungovat a může na to upozornit nebo transakce v těchto zemích dopředu povolí. Důvěryhodná banka totiž vždy při podezřelých transakcích klientovi volá,
říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.
O tom, jaké destinace banky blokují jsme psali v článku Když se nedaří kartou zaplatit, nemusí být na vině banka.
Ideální je vzít si s sebou dvě platební karty a jednu nosit u sebe a druhou mít bezpečně uloženou například v hotelovém sejfu. Před odjezdem si nastavte denní limit, případně i týdenní limit pro platby kartou nebo výběry. Když vám kartu někdo ukradne, nemusí zloděj utratit všechno, co na účtu máte. A zkontrolujte si platnost karty.
Výběrům z bankomatu se ale spíše vyhýbejte. Poplatek se může pohybovat i okolo 100 Kč plus půl procenta z vybírané částky. Před cestou je dobré si vždy zjistit, jaké podmínky vaše banka nabízí.