Hlavní navigace

Vykradl vám auto profík? Od pojišťovny možná nedostanete nic

Sdílet

Krádež auta je nepříjemná věc. A ještě horší je to, když vám auto vykrade přímo profesionální zloděj. Často totiž po sobě nenechá zjevné známky násilného vniknutí. To může být pro pojišťovnu důvodem, proč nevyplatit náhradu škody. Nezjistí totiž způsob vniknutí do vozu bez prokazatelného překonání překážky.

Důkazní břemeno v těchto případech nese poškozený. Má možnost zaplatit si důkladné expertní ohledání vozu (nebo o něj požádat policii), které případně prokáže násilné vniknutí do vozu. V případě nashromáždění dostatečného počtu důkazů je pak možné podat žalobu proti pojišťovně. Je ale potřeba počítat s náklady na právní zastoupení v řádu desetitisíců korun, s časovým horizontem jednoho či dvou let, a navíc s nejistým výsledkem závisejícím na konkrétních nashromážděných důkazech a individuální úvaze příslušného soudce, upozorňuje v tiskové zprávě společnost Lease Plan.

Ta zdůrazňuje, že místo právní anabáze s dokazováním je pohodlnější dbát spíše na prevenci a opatřit vůz  alarmem, který má hlavně psychologický efekt a zámkem kapoty.

Pokud už ke vloupání do vozu dojde, trvejte na tom, aby policie provedla řádné ohledání vozidla, stop a stanovila způsob vniknutí do vozidla. Zjištěný způsob vniknutí by měl být zaznamenán v Úředním záznamu o podaném vysvětlení, který uživatel vozu podepisuje. Dále si od policie vyžádejte kopie všech dokumentů ze spisu, které by mohly při jednáních s pojišťovnou sloužit jako důkazy. Nezapomeňte si rovněž pořídit vlastní fotodokumentaci, uvádí zpráva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 7. 2011 11:54

    Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

    Mno...tohle téma by chtělo trochu rozvést. Kdo je to profík? Člověk, co umí na dálku odhalovat RC kódy zámků a simulovat je? Budiž. Nebo dělal systémy zámků a zná jejich slabiny...? Budiž. Ale k čemu by takovému profíkovi byla většina dnešních aut? Buď je to nějaký drahý kousek, kterej jde za hranice a na objednávku a nebo v tom autě je něco extrémně zajímavého. Ale běžná auta, 5 - 8 let stará Fábie - to žádněj profík vykrádat nebude. Když vnich nic nenecháte, nemůže se to stát. Drtivá většina zlodějů jsou amatéři. Ti to zpravidla ukrandou a rozeberou na díly. Nebo se budou snažit přerazit VIN kódy a prodat to v bazaru. Ale to není nic pro profíky. Tohle profesionální téma bych viděl jako velice okrajovou záležitost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).