Hlavní navigace

Výdaje za bydlení jsou u nás vyšší, než jinde v Evropě. Nejrychleji také rostou ceny bytů

Sdílet

Bydlení a výdaje s ním spojené tvoří u Čechů v průměru 25,4 % jejich výdajů. To je však výrazně více, než obyvatelé většiny Evropských zemí. Vyplynulo to ze zjištění projektu Evropa v datech. Více platí už jen Finové (28,8 %), Dánové (28,7 %), Britové (26,7 %), Francouzi (26,2 %) a Švédi (26,1 %).

Vlastní bydlení preferuje 78,5 % Čechů. V jejich výdajích však tvoří největší položku. Například za potraviny a nealkoholické nápoje vydáváme 6,3 % výdajů, za mobilní data, volání a telekomunikace celkově potom 2,7 %.

Kde bydlí lidé spíše v nájmu a kde ve vlastním?
Autor: Evropa v datech

Kde bydlí lidé spíše v nájmu a kde ve vlastním?

V roce 2017 bydlelo v bytě zatíženém hypotékou či podobnou půjčkou necelých 21 % Čechů. Nepatříme ale mezi největší evropské hypotékáře. Těmi jsou Nizozemci a Norové s více než 60% podílem lidížijících v domově zatíženém hypotékou. Průměr EU je přitom 26,5 %.

Česko ale společně s Irskem patří mezi smutné premianty vrůstu cen domů a bytů. České nemovitosti se od roku 2010 do loňského třetího kvartáluzdražily o 31,8 %. Větší nárůst cen zaznamenali už jen Irové, a to o 33,3 %. Na třetím místě se umístilo Maďarsko s 30,9 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).