Hlavní navigace

Řada Čechů se chystá rekonstruovat. Nejčastěji koupelnu a půdu

Sdílet

Rekonstrukce se často netýká jen nemovitostí, ve kterých Češi bydlí, ale také rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy. V roce 2018 byl právě výdaj na rekonstrukci jedním ze tří nejvýznamnějších, které rodinný rozpočet zasáhly. Vyplynulo to z průzkumu Home Credit.

V letošním roce plánuje rekonstrukci nějaké své nemovitosti každý sedmý Čech a většinu přestavby si plánuje zaplatit ze svých úspor. V polovině případů se lidé chystají rekonstruovat koupelnu. Další mají v plánu půdu či sklep.

Zdá se, že lidé se v posledních letech soustředili hlavně na prostory v domácnosti, kde tráví nejvíc času. Nyní postupují dál a objevují se plány na rekonstrukci půdy a sklepa. Když si srovnáme čísla plánovaných rekonstrukcí s těmi již realizovanými, vidíme, že zájem přestavět právě půdu a sklep stoupl na dvojnásobek. Do obnovení střechy se v blízké době pustí třikrát tolik lidí než v posledních letech, říká Jaroslav Ondrušek, analytik trhu ze společnosti Home Credit.

Cena rekonstrukce se  liší podle velikosti a stavu bydlení. Roli hraje i výběr materiálu a to, jestli si lidé provedou rekonstrukci svépomocí nebo najmou řemeslníky. Do již realizovaných rekonstrukcí investovali Češi nejčastěji sumu v rozmezí od 100 000 Kč do 250 000 Kč. Naproti tomu se respondenti chtějí v plánovaných renovacích přece jenom trochu uskromnit. Třetina počítá s investicí v rozmezí 50 000 – 100 000 Kč, uvádí Jaroslav Ondrušek.

Ne vždy však lidé správně zhodnotí finanční nákladovost rekonstrukce, zvláště, pokud ji dělají poprvé. Vždy je lepší počítat s nečekanými vedlejšími výdaji a nepodcenit plánovaní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).