Hlavní navigace

Vybíráte si havarijní pojištění? Pozor na kličky od pojišťoven

Sdílet

Povinné ručení musí mít ze zákona každý. Havarijní pojištění už je dobrovolné, ale rozhodně se může vyplatit. Je však potřeba dávat pozor, abyste se vyznali v kličkách a výlukách pojišťoven.

Předně stojí za uvážení, sjednat si povinné ručení a havarijní pojištění zároveň, protože některé pojišťovny vám mohou nabídnout výraznou slevu.

Důležité je pak v havarijním pojištění neopomenout přírodní živly. Jakkoli starý model může potkat i poškození způsobené přírodními živly, jako jsou například kroupy nebo silný vítr. Takové poškození totiž může přijít, i když je auto ‚bezpečně‛zaparkované před domem, radí Simona Kuldová, produktová specialistka pojišťovny Direct.

Stejně tak je důležité i riziko vandalismu či srážky se zvířetem. Když tedy sjednáváte pojištění, vezměte v potaz, které události mohou potkat právě vás nebo si sjednejte balíček, který kryje všechna možná rizika. Ten bývá v dobré pojišťovně většinou doprovázen různými slevami nebo výhodami.

Pojišťovny mohou nabízet, kromě pojištění na jednotlivé události, také nějaké ty služby navíc. Můžete se setkat například s bezplatnou pomocí právních kanceláří pojišťovny, kde vám poradí, jak uplatit nároky na odškodnění, které z nehody plynou. To platí i v opačném případě, tedy poskytnutí rady, jak postupovat, pokud jste viníkem nehody vy.

Myslete i na to, abyste měli všechny zákonem dané náležitosti v pořádku. Pokud jezdíte s autem, které má propadlou technickou kontrolu, pojišťovna se na stav vozidla může odvolat. Nezapomeňte také na správné a šetrné zacházení s vozidlem. Pokud na vašem vozidle budou stopy, které ukazují neopatrnou obsluhu či údržbu, na plnění můžete zapomenout.

Vůbec nejčastější chybou, které se řidiči dopouštějí, je odkládání přezutí pneumatik. Někteří odvážlivci dokonce jezdí na letních pneumatikách po celý rok. Přitom zákonem daná povinnost, mít na motorovém vozidlu zimní pneumatiky, začíná už 1. listopadu nebo s první námrazou či vrstvou sněhu. Řidiči, kteří jezdí po namrzlých pozemních komunikacích, vystavují sebe i ostatní účastníky provozu velkému riziku nebezpečí. To vědí také všechny pojišťovny. Proto pokud se v případě nehody v zimním období zjistí, že jste neměli nazuté zimní pneumatiky, pojišťovna vám nevyplatí ani korunu. Vymlouvat se na plné termíny v pneuservisech nemá smysl, v sezóně na jaře i na podzim mají všechny servisy plno. Proto se musí tyto věci řešit s předstihem.

Další známou kličkou, díky které vám pojišťovna nemusí vyplatit peníze, je nehoda mimo pozemní komunikaci. Podle zákona totiž pojišťovny značí pozemní komunikaci jako takové místo, na kterém platí pravidla silničního provozu. Pokud tedy dojde ke srážce vozidel například na polní cestě, nárok na plnění vám zaniká.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 11. 2018 9:25

  Josef (neregistrovaný) 185.24.218.---

  PR článek na pojišťovnu Direct. Právě Direct je jednou z nejhorších pojišťoven od které v případě pojisté události nedostanete vůbec nic. Pojišťovna Direct je sama jedna velká klička.

 • 11. 11. 2018 20:04

  Tomáš Marný

  "Další známou kličkou, díky které vám pojišťovna nemusí vyplatit peníze, je nehoda mimo pozemní komunikaci. " Naprostá pitomost. To by lidi za nehody na parkovištích nedostali nikdy nic.

 • 12. 11. 2018 11:02

  Fanda (neregistrovaný) 80.188.48.---

  Důležité je jaké pojištění má osoba která vás nabourá. Nejhorší je podnikatelská pojišťovna.Mel jsem nehodu v zahraničí a nehoda je vůbec nezajímala a napsali mě to písemně z prahy.Pokud mám viníka nehody tak to má řešit s pojišťovnou viníka.a to jsem měl priplace připojištění klika .. všechny jejich připojištění je lež.chovali se ke mně jako kdybych neměl pojištění.Nemuzeme vám pomoci mi bylo zděleno, a mám zkusit jinou pojišťovnu že to je stejné všude. A naschledanou .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).