Hlavní navigace

Volných míst je více než uchazečů o práci. Navíc začínají sezónní práce

Sdílet

Veronika Doskočilová

Podíl nezaměstnaných osob dosáhl v březnu 2018 nového rekordu. Došlo k poklesu o dvě desetiny a míra nezaměstnanosti tak činí 3,5 %. Kromě toho také výrazně vzrostl počet volných pracovních míst. Ten historicky vůbec prvně přesáhl počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Na jednoho uchazeče o zaměstnání tedy připadá už více než jedno volné pracovní místo. To potvrzuje, že situace na trhu práce je extrémně napjatá. Nedostává se pracovníků jak v průmyslu, tak i ve stavebnictví, kde nedostatek pracovní síly již může limitovat výstup těchto odvětví, říká Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.

Podle odhadů se pokles nezaměstnaných v následujících měsících nezastaví. Naopak ale dojde k nárůstu pracovních míst, jelikož s příchodem hezkého počasí začínají sezónní práce, jež vyžadují další pracovní sílu. Prognóza odhaduje, že podíl nezaměstnaných se na své minimum dostane na podzim 2018, kdy bude atakovat hranici 3 %.  V průměru by měl letos dosáhnout 3,3 % po loňských 4,1 %.

  • 11. 4. 2018 13:12

    Bublinka (neregistrovaný) 89.24.201.---

    Pan mluvčí včera ve zprávách mě dostal tvrzením, že práci má každý, kdo chce. Ach jo, kéž se lid zvedne a potrestá je za ty nehorázné lži-a pořádně. Stačí pečovat o dítě a s jakýmkoli výdělkem se můžete rozloučit. Všechno, co se vejde do pracovní doby školek a družin dostanou OZP. Za OČR ve zkušební době vyhazov. Půlúvazek podhodnocený. Při podnikání ztráta doplatku na to státem šíleně předražené bydlení a k tomu povinnost platit daně skoro 4.000,- (nebo skoro 2, ale dítě mít za zadkem-no podnikejte). Po přijetí doporučenky může zaměstnavatel člověkem zametat. Od sociálních dávek se odečítají alimenty, takže dítě se ve skutečnosti nikdy na životní úrovni otce nepodílí-ale když přijde nějaký ožralý v soudně vymezeném čase, byť neplatič, a chce dítě posadit do auta, nikdo mu v tom nezabrání. Máte chlapa doma-visíte mu na krku tak, že z jeho platu jako rodina nevyžijete. Vykopne vás-neseženete práci a zas část peněz chybí. Jen trocha, aby se nedalo řvát moc, ale na přežití peníze chybějí skoro vždycky, pokud chlap nekmitá nad lidské síly. Šikana.