Hlavní navigace

Volných míst je více než uchazečů o práci. Navíc začínají sezónní práce

Sdílet

Podíl nezaměstnaných osob dosáhl v březnu 2018 nového rekordu. Došlo k poklesu o dvě desetiny a míra nezaměstnanosti tak činí 3,5 %. Kromě toho také výrazně vzrostl počet volných pracovních míst. Ten historicky vůbec prvně přesáhl počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Na jednoho uchazeče o zaměstnání tedy připadá už více než jedno volné pracovní místo. To potvrzuje, že situace na trhu práce je extrémně napjatá. Nedostává se pracovníků jak v průmyslu, tak i ve stavebnictví, kde nedostatek pracovní síly již může limitovat výstup těchto odvětví, říká Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.

Podle odhadů se pokles nezaměstnaných v následujících měsících nezastaví. Naopak ale dojde k nárůstu pracovních míst, jelikož s příchodem hezkého počasí začínají sezónní práce, jež vyžadují další pracovní sílu. Prognóza odhaduje, že podíl nezaměstnaných se na své minimum dostane na podzim 2018, kdy bude atakovat hranici 3 %.  V průměru by měl letos dosáhnout 3,3 % po loňských 4,1 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 4. 2018 13:12

    Bublinka (neregistrovaný) 89.24.201.---

    Pan mluvčí včera ve zprávách mě dostal tvrzením, že práci má každý, kdo chce. Ach jo, kéž se lid zvedne a potrestá je za ty nehorázné lži-a pořádně. Stačí pečovat o dítě a s jakýmkoli výdělkem se můžete rozloučit. Všechno, co se vejde do pracovní doby školek a družin dostanou OZP. Za OČR ve zkušební době vyhazov. Půlúvazek podhodnocený. Při podnikání ztráta doplatku na to státem šíleně předražené bydlení a k tomu povinnost platit daně skoro 4.000,- (nebo skoro 2, ale dítě mít za zadkem-no podnikejte). Po přijetí doporučenky může zaměstnavatel člověkem zametat. Od sociálních dávek se odečítají alimenty, takže dítě se ve skutečnosti nikdy na životní úrovni otce nepodílí-ale když přijde nějaký ožralý v soudně vymezeném čase, byť neplatič, a chce dítě posadit do auta, nikdo mu v tom nezabrání. Máte chlapa doma-visíte mu na krku tak, že z jeho platu jako rodina nevyžijete. Vykopne vás-neseženete práci a zas část peněz chybí. Jen trocha, aby se nedalo řvát moc, ale na přežití peníze chybějí skoro vždycky, pokud chlap nekmitá nad lidské síly. Šikana.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).