Vlastní bydlení v roce 2017: růst sazeb i cen nemovitostí

Sdílet

V prosinci podle očekávání úrokové sazby u hypoték zamířily vzhůru. Podle společnosti Golem Finance se zvýšení úrokových sazeb odehrává napříč celou hypoteční nabídkou, nejvíce ale u fixací na 6 a více let. Z pohledu LTV docházelo v souvislosti s doporučením ČNB v řadě bank v posledních měsících k „překolíkování“ hraničních hodnot jednotlivých pásem a s tím souvisely i změny v nastavení cen pro jednotlivá pásma. V prosinci ukončila nabídku hypoték v pásmu nad 90 % i Sberbank, čímž kategorie hypoték od 90 % LTV výše přestala na českém trhu existovat, informoval Luboš Svačina, mluvčí Golem Finance s tím, že nárůstu sazeb se nevyhnula ani nabídka úvěrů s variabilní sazbou.

Růst sazeb by měl pokračovat i v letošním roce. Jejich vývoj ovlivňuje hladina úrokových sazeb ČNB a cena peněz na mezibankovním trhu, která určuje, za kolik si půjčují samy banky. Podle centrální banky má letos také dojít k ukončení intervencí. Vzhledem k vývoji inflace a dalších ukazatelů reálné ekonomiky roste i pravděpodobnost zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB. Paralelně s tím vidíme i na mezibankovní trhu tendence růstu sazeb. Obě tyto skutečnosti dávají tušit, že hypoteční úrokové sazby by mohly v letošním roce pozvolna růst a měřeno našimi indexy nabídkových sazeb se cenově mohly  dostat zhruba na úroveň ze začátku loňského roku, odhaduje Svačina.

I tak budou hypotéky zůstávat levné. Pořízení vlastního bydlení může ztěžovat růst cen nemovitostí. Ty sice neporostou tak rychle, jako loni, ale i tak očekáváme růst okolo 5 %, uzavřel Svačina.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).