Hlavní navigace

Vláda odhlasovala návrh zákona o zálohovém výživném

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 3. 2017

Vláda přijala návrh zákona o zálohovaném výživném, který by měl pomoci rodičům s dětmi v situaci, kdy druhý rodič neplatí soudem vyměřené výživné.

Nárok na dávku by mělo nezaopatřené dítě, kterému není řádně hrazeno výživné. Zálohované výživné by se mělo vyplácet v soudem stanovené výši, nejvýše však do 1,2násobku životního minima dítěte (tj. soudy průměrně stanovovaná výše výživného s ohledem na věk dítěte je cca 2500 Kč). Příjem rodiny(společně posuzované osoby) v takovém případě také  nesmí být vyšší než 2,7násobek životního minima rodiny.

V souvislosti s nehrazením výživného musí být oprávněnou osobou podán návrh na soudní výkon rozhodnutí či exekuci, a ty musí v době podání žádosti o zálohované výživné i po dobu jeho vyplácení probíhat. Výplatu dávky zálohovaného výživného bude zajišťovat Úřad práce ČR. Těm rodičům, kteří soudním rozhodnutím o uložení vyživovací povinnosti nedisponují, nárok na zálohované výživné nevznikne, vysvětlil Petr Habáň, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zálohované výživné bude vypláceno jako dávka sociálního zabezpečení. Poskytnutím zálohovaného výživného ale zároveň přejde pohledávka výživného na stát ve výši poskytnutého plnění. K vymožení této pohledávky následně Úřad práce ČR podá návrh na soudní výkon rozhodnutí nebo návrh na exekuci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).