Hlavní navigace

Které obory se vyplatí studovat z pohledu platu absolventů?

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 3. 2017

Z hlediska nástupních platů jsou na to nejlépe absolventi zaměření na informační technologie, bankovnictví, automobilový a farmaceutický průmysl. Vyplývá to ze zprávy serveru Platy.cz.

Podle ní se průměrný nástupní plat absolventa středoškoláka pohybuje v současné době kolem částky 20 621 Kč, u vysokoškoláků je to 28 746 Kč. V současné době jsou absolventi také na trhu mnohem žádanější, než v roce 2014 a většina z nich (60 %) je schopna si najít práci do měsíce.

Zaměstnavatelé, kteří čím dále tím více investují do proškolení nových zaměstnanců podle potřeb své firmy, vidí absolventy jako perspektivní posily, nezatížené návyky z předchozích zaměstnání, vysvětlila Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz a dodala, že častým argumentem pro odmítání absolventů dříve bylo to, že nejsou ze školy připraveni pro reálnou praxi. V současné době firmy podle ní tento problém často překonávají díky užší spolupráci se školami – zvláště s těmi odbornými. Takže vědí, jakým způsobem budou absolventi připraveni a co od nich mohou očekávat.

Pokud se podíváme na jednotlivé obory pouze optikou nástupních platů, nejvíce se podle serveru Platy.cz vysokoškolákům „vyplatí“ studovat ekonomické či technické obory a práva. Z oborů jsou žádané především informační technologie, strojírenství, farmacie, biochemie, absolventi ekonomických oborů dostanou nejvíce v bankovnictví a konzultačních firmách, roste hlad po jazykově vybavených ekonomech pro obchodování se zahraničím a v nadnárodních firmách, uvádí Lincová s tím, že ze středoškolských oborů získají nejlepší nástupní platy opět absolventi v IT oborech, ale také například ve stavebnictví a realitách. Z hlediska uplatnění jsou perspektivní především technické obory.


Autor: Profesia

Platy absolventů se ale samozřejmě liší i podle regionů. Nejlépe jsou na tom tradičně v Praze, kde průměrný nástupní plat středoškoláka je podle statistik serveru Platy.cz 23 554 Kč, u vysokoškoláka dokonce 31 763 Kč. Středoškoláci se dále dočkají nejlepších nástupních platů v krajích Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském, na opačném pólu jsou kraje Olomoucký a Zlínský s nástupními platy pod 18 000 Kč. U vysokoškoláků po Praze následují kraje Středočeský, Plzeňský a překvapivě Vysočina, nejmenšího ohodnocení se čerství absolventi dočkají ve Zlínském kraji (22 598 Kč).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 3. 2017 12:25

    Jerry001 (neregistrovaný) 193.86.30.---

    v tehle 3 oborech bylo, je a bude vzdycky moc penez, ktere ani nemusi odpovidat nejake produktivite / hodnote, ale placeny budou kralovsky vzdy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).