Hlavní navigace

Víte, do kdy se můžete přihlásit o dlužné výživné? Řadě rodičům nárok zaniká

Sdílet

Mince, peníze, koruny Autor: Depositphotos

Nový občanský zákoník zkrátil promlčecí lhůtu u některých dluhů. To se týká i dluhů na výživném, o který je nutné se přihlásit do 3 let od jejich vzniku. Později už to není možné, nárok zaniká. Před rokem 2014 byla přitom tato lhůta desetiletá.

Společnost VašeVýživné.cz přitom registruje už několik desítek rodičů, kteří nechali svůj nárok na výživné propadnout, protože o změně nevěděli.  V průměru pak přišli o 24 000 Kč na osobu. Víme, že v takové situaci se rodiče samoživitelé v prvních chvílích po porodu snaží zvládnout vše sami. Mívají podporu rodiny, pobírají mateřskou a rodičovskou. Často žijí skromně s čerpáním z úspor a první roky s dítětem si nechtějí kazit soudními tahanicemi nebo prostě nemají čas pobíhat po úřadech. Jenže s návratem do práce zjišťují, že alimenty budou v rodinném rozpočtu chybět, uvádí Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz.

Řada rodičů se tak o situaci začne zajímat až s návratem do práce, kdy už může být pozdě. Alimenty za první rok života dítěte už mohou být promlčené a nelze je vymáhat ani exekučně. Rodiče si také často vykládají špatně některá ustanovení NOZ, který sice uvádí, že právo na výživné se nepromlčuje, ale týká se pouze uplatnění vyživovací povinnosti, nikoli běhu promlčecí lhůty v případě dlužného výživného.

Pro výživné, které mělo být zaplaceno před rokem 2014, se desetiletá promlčecí lhůta nezměnila.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).