Spočítejte si...

Zavřít

Více plynu v zásobnících? Hrozí výrazné zdražení

Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERU) Alena Vitásková oznámila, že bude po obchodnicích chtít větší skladové zásoby zemního plynu, které by mohly stoupnout až na dvojnásobek. To by se také mohlo odrazit v cenách: Někteří menší obchodníci by pravděpodobně museli zdražit, i tak by ale zůstali relativně levní, protože cenový nárůst by nepřesáhl 5,5 %, uvádí server CenyEnegie.cz.

Samotní obchodníci ale slibují, že se růst skladových zásob v cenách projeví jen málo: Žádný dodavatel, pokud je nám známo, bezpečnostní standard dodávek (BSD) povinný od 1.10.2013 do ceníků 2014 neprojevil. Většina dodavatelů pravděpodobně nezvýšila cenu na úkor své marže, kterou dále negativně ovlivňují e-aukce, intervence ČNB apod. Vzhledem k předcházející mírné zimě cena komodity začátkem roku klesala, nicméně od konfliktu na Ukrajině je obtížné odhadovat budoucí vývoj velkoobchodních cen. Je tedy možné, že by navýšení požadované minimální hranice BSD již mohlo cenu plynu pro koncové zákazníky u některých dodavatelů navýšit, uvádí obchodník s plynem Fonergy pro server CenyEnergie.cz.

Šestnáct firem bude hromadně propouštět. Kde lidé přijdou o práci? Ekonomové: Třetí sazba DPH zkomplikuje daňový systém, přínosy jsou diskutabilní        
Méďa Béďa
Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz
17. 9. 2014 16:38 Nový

Redakčně smazáno

13. 7. 2016 23:20 redakčně smazáno, důvod: Porušení pravidel diskuzí.
Bertak
Bertak (neregistrovaný) 2001:470:6f:----:----:----:----:----
17. 9. 2014 18:42 Nový

Temelin

Kašlete na plyn dostavte Temelín.