Hlavní navigace

Většina podílových fondů letos prodělává. Akciové ztrácejí, lépe si vedou dluhopisové

Sdílet

Gabriela Hájková 3. 10. 2011

Většina domácích podílových fondů letos prodělává. Je to způsobeno propadem na akciových trzích v posledních dvou měsících. Ztrácí tak všechny akciové fondy, některé  až o desítky procent. Ztrácí i smíšené fondy. Z dluhopisových fondů ztrácí zhruba polovina. Výnosy některých z nich překročily pět procent. Nepatrné zisky do 1 %  připsaly i fondy peněžního trhu. Informace přinesla ČTK.

Události posledních dvou měsíců velmi dramaticky ovlivnily vnímání mnohých investorů a výrazně se promítly do výkonností všech typů fondů v letošním roce. Prakticky vše otočily úplně naopak, uvedl pro ČTK jednatel KZ Finance Miroslav Frajt s tím, že se jednalo hlavně situaci kolem řeckého dluhu a dalších zadlužených zemí, sníženého ratingu USA nebo nižších odhadů růstu ekonomik. Tyto a další zprávy způsobily ‚výplach‘ akciových trhů, přesun prostředků do dluhopisů, posilování dolaru vůči euru i dalším měnám a růst ceny zlata, dodal.

Zhodnocení dluhopisových fondů odráží přesun prostředků do bezpečnějších cenných papírů i lepší rating ČR. Na akciových fondech se naopak projevily výprodeje, které smazaly zisky z první poloviny roku. Zatím nejlépe si letos podle ČTK vedou defenzivnější akciové fondy, zaměřené například na farmaceutický sektor nebo telekomunikace. 

Nejhůře si vedly fondy zaměřené na rozvíjející se trhy a především ty, které mají výraznější zastoupení finančních titulů. Právě bankovní sektor je podle Frajta současným vývojem zatížen nejvíce, protože hrozí další odpisy v případě nesplácení dluhů některých zemí. Nejhůře si zatím vede fond ISČS Sporotrend se ztrátou 38,3 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).