Hlavní navigace

Většina podílových fondů letos prodělává. Akciové ztrácejí, lépe si vedou dluhopisové

Gabriela Hájková

Většina domácích podílových fondů letos prodělává. Je to způsobeno propadem na akciových trzích v posledních dvou měsících. Ztrácí tak všechny akciové fondy, některé  až o desítky procent. Ztrácí i smíšené fondy. Z dluhopisových fondů ztrácí zhruba polovina. Výnosy některých z nich překročily pět procent. Nepatrné zisky do 1 %  připsaly i fondy peněžního trhu. Informace přinesla ČTK.

Události posledních dvou měsíců velmi dramaticky ovlivnily vnímání mnohých investorů a výrazně se promítly do výkonností všech typů fondů v letošním roce. Prakticky vše otočily úplně naopak, uvedl pro ČTK jednatel KZ Finance Miroslav Frajt s tím, že se jednalo hlavně situaci kolem řeckého dluhu a dalších zadlužených zemí, sníženého ratingu USA nebo nižších odhadů růstu ekonomik. Tyto a další zprávy způsobily ‚výplach‘ akciových trhů, přesun prostředků do dluhopisů, posilování dolaru vůči euru i dalším měnám a růst ceny zlata, dodal.

Zhodnocení dluhopisových fondů odráží přesun prostředků do bezpečnějších cenných papírů i lepší rating ČR. Na akciových fondech se naopak projevily výprodeje, které smazaly zisky z první poloviny roku. Zatím nejlépe si letos podle ČTK vedou defenzivnější akciové fondy, zaměřené například na farmaceutický sektor nebo telekomunikace. 

Nejhůře si vedly fondy zaměřené na rozvíjející se trhy a především ty, které mají výraznější zastoupení finančních titulů. Právě bankovní sektor je podle Frajta současným vývojem zatížen nejvíce, protože hrozí další odpisy v případě nesplácení dluhů některých zemí. Nejhůře si zatím vede fond ISČS Sporotrend se ztrátou 38,3 %.

Našli jste v článku chybu?