Hlavní navigace

AKTUALIZOVÁNO: Bydlíte v atraktivní lokalitě? Možná si připlatíte na daních

Gabriela Hájková

Ministr financí Miroslav Kalousek plánuje umožnit městům a obcím, aby mohly od roku 2014 zvýšit daň z nemovitosti podle ceny pozemku. Cena by se tak v jednotlivých lokalitách určovala podle cenových map, které by se odvozovaly od obvyklých cen v daném místě. Informaci přinesly dnešní Lidové noviny (LN).

Záměr, který chci do konce roku předložit k diskusi, vychází z předpokladu, že by města byla rozdělena do několika zón, kterým by jednotlivá obecní zastupitelstva mohla přiřazovat různé koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti, řekl deníku Kalousek s tím, že konkrétní podoba cenových map bude ještě předmětem diskuse.

Ministerstvo financí by tak umožnilo obcím rozlišit koeficienty daně z pozemku podle kvality infrastruktury k konkrétní části obce. Skutečná výše daňové zátěže, zda se bude zvyšovat či snižovat, závisí na rozhodnutí zastupitelstva obce po zohlednění místních podmínek. Celá záležitost se bude týkat pouze daně z pozemku, upozornil Ondřej Jakob, mluvčí Ministerstva financí ČR.

Cílem změny není zvýšení daňového výnosu, ale zohlednění kvality infrastruktury a občanské vybavenosti ve výši daně z pozemků. Zároveň umožníme obcím vyšší míru rozpočtové samostatnosti. V současnosti totiž české obce mohou ovlivnit daňové příjmy téměř nejméně ze všech vyspělých zemí, dodal Jakob.

Někteří starostové se ale staví k plánům ministra obezřetně. Lidé se o vlastní nemovitosti starají sami, a snižují tak náklady města na bytový fond. Proč bychom jim ještě měli zvyšovat daň?, uvedl pro LN starosta Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera s tím, že podle něj by bylo spravedlivější odvozovat daň z nemovitosti od rozlohy pozemku. Když má někdo velký pozemek, je pro obec náročnější zajistit například veřejné osvětlení kolem takového pozemku, dodal.

Kalousek zase uvádí, že navýšení daní v atraktivních lokalitách je na místě, protože dříve neatraktivní lokalita se může stát atraktivní kvůli veřejným investicím. Tím dochází ke zhodnocení majetku bez vlastního přičinění. Není vůbec žádný důvod, proč ty se na tom vlastník nemovitosti neměl podílet, řekl deníku Kalousek.

Našli jste v článku chybu?