Hlavní navigace

Většina lidí neprověřuje ojetý vůz před nákupem. Do následné opravy pak dají i 50 tisíc

Veronika Doskočilová

Více než dvě třetiny Čechů se při kupování ojetého vozu nezajímá o servisní historii. Záruku na ojetý vůz přitom poskytuje pouze pětina prodejců a často tak případné opravy musí kupující řešit sám. V současné době se přitom průměrná pořizovací cena vyšplhala na 205 600 Kč a průměrné stáří vozu kleslo na 11 let. Vyplynulo to z průzkumu Asociace obchodu s ojetými automobily (AOOA).

Ti, kteří se rozhodli vůz před koupí prověřit, se ve 25 % případů obrátili na odborníka. Více než polovina kupujících se však následně po koupi potýkala s technickými problémy vozu.

Následně byli nuceni do vozu investovat peníze. Do 20 000 Kč investovalo 68 % zákazníků. Dalších 25 % vydalo na opravu částku do 50 000 Kč. Nejčastěji byly závady v elektronice vozidla (18,8 %), v motoru (13,3 %) a na podvozku (6,1 %). Přibližně 11,5 % zákazníků následně zjistilo, že vozidlo bylo v minulosti havarované. Ve 13 % případů zákazníci zjistili, že jejich vůz má přetočený tachometr a dalších téměř 27 % zákazníků nemá jednoznačnou jistotu, že jejich tachometr přetočený není.

O tom, jak probíhá prověřování auta a co vše následně můžete zjistit, jsme psali v článku Zkontrolujte si auto: Autotracer Cebia Vs. VinCheck Vs. AutoDNA.