Hlavní navigace

Většina lidí je se svým bydlením spokojena. I tak ho ale chtějí vylepšovat

Sdílet

Pokud by Češi měli definovat, jak by si představovali ideální domov, byl by to pro většinu z nich rodinný dům s garáží a velkou zahradou. Vyplynulo to z průzkumu NMS Market Research pro Hypoteční banku.

Ačkoli tímto způsobem většina dotázaných nebydlí, ani tak si nemyslí, že by si žili špatně. V 75 % případů jsou lidé se svým současným bydlením spokojení. Nejvíce si na svých domovech pochvalují praktické záležitosti, jako dostupnost školek a škol (44 %), velikost bytu nebo domu (41 %), dojezdovou vzdálenost do práce (40 %) nebo okolní prostředí a dopravní spojení (38 %).

Příliš spokojeni naopak nejsou se stavem svých obydlí (23 %) a jejich vybavením (19 %).

Neznamená to však, že by lidé nechtěli své domácnosti vylepšit. 6 z 10 Čechů plánuje nějakou změnu svého bydlení, nejčastěji přitom jde o rekonstrukci, kterou chystá 48 % Čechů. Koupi nového domu nebo bytu plánuje 16 % dotázaných. Čtvrtina tyto změny plánuje provést v následujících dvanácti měsících, 6 z 10 lidí v rozmezí jednoho roku až pěti let.

Nejčastějším zdrojem financování vysněného bydlení by pro tři čtvrtiny respondentů byly vlastní úspory, lehce přes 40 % by také využilo některý z bankovních úvěrů. Čtvrtina by pak využila úvěr ze stavebního spoření, dodává Andrea Vokálová., tisková mluvčí Hypoteční banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).