Hlavní navigace

Většina Čechů preferuje vlastní bydlení a nájem vnímá jako provizorní řešení

Sdílet

Ve vlastním době či bytě žije 60 % obyvatel. Dalších 33 % žije v nájmu, ale 13 % vnímá takové bydlení pouze jako dočasné. Vyplynulo to z průzkumu finanční skupiny Wüstenrot.

Počet bytů v osobním vlastnictví se podle Českého statistického úřadu od roku 2001 do roku 2011 zvýšil o půl milionu oproti nájmům. Za současný růst mohou také klesající úrokové sazby u hypoték.


Autor: Wüstenrot

Pro 20 % Čechů je pořízení vlastního bydlení důležité především z hlediska vlastní realizace prostor a možnosti zařídit si interiér dle svých představ. Dalších 18 % jako důvod uvádí pocit jistoty, že je nemůže z bytu nikdo vystěhovat. Pro čtvrtinu dotázaných je hlavním motivem ekonomická výhodnost a 4 % si nemovitost kupují pro své děti.

Někteří ale volí nemovitost jako investici. Zájemci o koupi bytu na investici by si měli vybírat v lokalitách, kde cena nemovitostí výhledově poroste. Například v Praze jsou pro tuto aktivitu vhodné části Prahy 5, 6 nebo Praha 3. Jejich investiční potenciál roste vzhledem k tomu, že se nacházejí v širším centru metropole, mají kvalitní občanskou vybavenost a dobrou dopravní dostupnost, doplňuje Jiří Klos, manažer vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).