Hlavní navigace

Velké banky přes poplatky tlačí na ty malé, aby se více podílely na nákladech za bankomaty

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 10. 2015

Karetní asociace MasterCard zdraží poplatky bankám, jejichž klienti používají pro výběr konkurenční bankomaty. V průměru by se měly zvýšit o 2 Kč na 14 Kč za transakci. Informaci přinesl deník Hospodářské noviny.

Změna začne platit od příštího podzimu a dopadne hlavně na menší banky, které mají jen málo bankomatů nebo je nemají vůbec a konkurují větším bankám právě proto, že umožňují svým klientům výběry bez poplatku nebo jen za nízký poplatek u cizích bankomatů.

Reagujeme tím na požadavky velkých bank, že jejich bankomatová síť se stává neprofitabilní. Banky, které naše karty vydávají, se na to musí připravit, případně změnit poplatkovou politiku, řekl deníku Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard v Česku.

Velké banky na zvýšení těchto poplatků tlačí už nějakou dobu. Důvodem je rostoucí obliba malých bank u klientů i dopady evropské regulace. Podle Hospodářských novin argumentují i tím, že MasterCard ve snaze agresivně zvýšit svůj tržní podíl zvýhodnila menší banky a ty parazitují na jejich bankomatových sítích.

U konkurenční karetní asociace VISA je tento poplatek u nějakou dobu o pár korun vyšší než v případě společnosti MasterCard.

Banky oslovené deníkem se ke změně stavějí různě. Equa bank bude chtít výhody zachovat a zvýšené náklady bude pokrývat z úvěrů. Záměr výhody zachovat potvrdil i Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank. Další banky se zatím vyjadřují nejednoznačně.

Podle Lukeše z MasterCard velké banky budou tlačit ještě na další růst těchto poplatků. Hospodářské noviny uvádějí, že šéf KB před časem dokonce uvedl, že pokud se nebudou menší banky více podílet na provozu a investicích do sítě, zváží banka, zda bude své bankomaty i nadále zpřístupňovat všem bankám.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 10. 2015 8:27

  Josef (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
  4. 7. 2016 11:36 redakčně smazáno, důvod: Porušení pravidel diskuzí.
 • 26. 10. 2015 9:28

  Robin Booh (neregistrovaný) ---.243.broadband9.iol.cz

  Kdyby jim šlo opravdu jen o to, co tvrdí, tak by někde zase ubrali, aby to bylo v součtu neutrální.

 • 27. 11. 2015 17:07

  Bodlák (neregistrovaný) 77.48.59.---

  Na poplatky jsou bankéři kabrňáci.Ovšem služby jsou páchnoucí nic.Je pravda, že Američané mohou nakoupit investiční produkty-např. akcie i na poště?Naše banky nejsou schopny vyškolit odborníky na jejich obchodování ve světě,mají jen omezený výběr a i ten se má rušit.Zač jim tedy občané platí?Nu aby mohli dávat peníze do bankovních trezorů k lichvaření s půjčkami méně movitým a potřebným a zisky shrábnout pro cizí majitele a ti mají zřejmě strach z rozumu domácích,aby si netroufali bohatnout v práci s kapitálem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).