Hlavní navigace

Babiš chce 350 miliard z České národní banky

Sdílet

David Sillmen 24. 1. 2014

Budoucí ministr financí Andrej Babiš chce zkonsolidovat veřejné finance a dokázat, že jde dosáhnout vyšších výdajů bez škrtání a zvyšování daní. Kromě lepšího výběru daní se chce podívat také na peníze, které podle něj bezúčelně leží v České národní bance.

Musím se dozvědět, jak je možné, že má stát 350 miliard na účtech ČNB a není schopen s těmito penězi disponovat. Máme 1700 miliard dluh a na druhé straně se nám někde válí na účtu bez úroku 350 miliard. Musíme řídit cashflow a likviditu. Na Slovensku to je v rámci režie ministerstva financí, uvedl Andrej BabišČeské televizi.

Není však jisté, jaké miliardy měl Babiš přesně na mysli. Nejpravděpodobnější je, že hovořil o úložkách státních organizací, ty jsou ale výrazně nižší než zmiňovaných 350 miliard Kč.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 1. 2014 17:34

  Mo (neregistrovaný) 91.103.166.---

  Ty už dosáhly obludných rozměrů (1150 mld. Kč) a proto už dříve jim Kalousek pustil žilou a 65 mld. "půjčil" stabilizačnímu fondu EU (pro Řeky a Kypřany). Proto Babiš hovoří o tom že by šlo cca 350 mld. Kč (v přepočtu) použít na snižení zadlužení vlády v eurech a to odkupem vládních dluhopisů ze sekundárního trhu, což pravidla EU pro centrální banky umožňují. Jedná se o dluhy v devizách (asi o 650 mld. Kč v přepočtu) celkem. Je smutné když tuto myšlenku nejsou schopni naši novináři pochopit (ani Paroubek a nebo Ransdorf na Parlamentních listech). A využívají ji k zesměšnění pana Babiše stejně jako redaktorka Radiožurnálu v 17,20 při rozhovoru s budoucím ministrem Mládkem, který nevěděl o čem je řeč a poslal Babiše na zasedání bankovní rady, kde mu to prý vysvětlí.

 • 24. 1. 2014 19:15

  ff (neregistrovaný) 88.208.124.---

  Babiš bohužel vůbec netuší, co jsou devizové rezervy, že s nimi nakládá ČNB a nikoli ministerstva.
  Jeho představa byla, že těch 350 miliard jsou nějaké volné peníze na účtech státu a státních firem, viz. jeho pokračování rozhovoru o 6 miliardách Lesů ČR.
  Připomíná Johna který hovořil o 650 tisících státních úřednících a započítal mezi ně učitele, zdravotníky, policisty, hasiče atd.

 • 25. 1. 2014 10:21

  Lenka (neregistrovaný) ---.196.broadband13.iol.cz

  Tak mám dojem, že nikdo tu ničemu nerozumí... Pokud jsou zde státní peníze nevyužité, které sice jsou ze státních podniků, ale jsou nakonec součástí státního majetku, je blbost, aby s nimi nebylo počítáno. Každý podnikatel by tak špatně nehospodařil, aby mu někde ležely peníze na účtu a na druhé straně si půjčoval. Je to o organizaci.
  Hlavně mám podezření, že těm starým politikům hlavně vadí, když jim někdo se snaží vlézt do zelí. Co kdyby se taky chtěl podílet? Proto svorně vždy zesměšňují a nakonec zlikvidují každéno nově příchozího do vysoké politiky. Vždyť oni chtějí, abychom volili stále jenom mezi nimi, znají se navzájem a toho politického divadla pro nás se rádi účastní. Jsem zvědavá, jak se ubrání Babiš, co na něj vytáhnou nebo nastraží. Taky jsem zvědavá, jestli se spíš s nimi nedá velmi ochotně do holportu. Mám zdání, že mu možná Agrofert je už malý a chce celý stát... Jako ta rybářova žena v pohádce o zlaé rybce.
  Pokud ale splní, co sliboval, pak před ním smeknu. Dejme šanci ukázat co je kdo zač.

 • 25. 1. 2014 11:14

  Mo (neregistrovaný) 91.103.166.---

  Pan pod značkou ff je asi z ČNB. Já o koze, on o voze. Bude třeba je vyházet všechny. Mají úplně deformované myšlení a pletou si společné státní s vlastnictvím bankéřů. I Singr bude muset přestat škodit, to si pište. Zeman teď nemá čas ale pak mu to guvernérství tak znepříjemní že bude rád, když odejde bez ztráty kytičky. Možná že jen proto aby dosadil Rusnoka.
  A co se týká Babiše, ať klidně vlastní celé zemědělství a chemický průmysl. Vždyť za pár let si miliardářské skupiny rozeberou všechny hospodářské obory. Co víme a třeba příjde čas kdy ne jen 10% oprávněných voličů bude chtít zpátky socialismus. O to jednodušeji se to pak od těch miliardářů odkoupí - třeba na splátky či za rentu pro 2 generace. Teď buďme rádi za to že se o tento majetek starají a že jej zvelebují a nelikvidují jej tak jako zahraniční vlastníci, kteří si jej mnohdy koupili jen proto, aby zlikvidovali českou konkurenci. Jako příznivec socialismu dnes fandím dnešním českým miliardářům, kteří zvelebují dříve společný majetek a i když se už toho nedožiju, jakákoliv změna je v budoucnu možná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).