Hlavní navigace

V zahraničí utrácíme nejčastěji v hotovosti, kurzy ve směnárnách neřešíme

Sdílet

Jiří Hovorka 28. 6. 2018

Více než polovinu (54 %) z celé útraty v zahraničí platí Češi hotovostí dovezenou z domova, 29 % zaplatí kartou a 17 % si vyberou z bankomatu v zahraničí. Kurzy, za které valuty například na dovolenou kupují, si většina předem nesrovnává. Denní výdaje na místě jsou na rodinu v průměru 1350 korun. Ukazují to výsledky průzkumu, který si nechala zpracovat platební společnost Twisto.

Důvodem dominující hotovosti na zahraničních cestách je strach z nefunkčnosti karty, vysokých poplatků a nevýhodných kurzů.

K platbám kartou v zahraničí jsou více nakloněni muži a méně se bojí případné nefunkčnosti karet či poplatků. Téměř polovina žen (45 %) se obává, že karta nebude v zahraničí fungovat, tuto obavu s nimi sdílí 37 % mužů. Vysokých poplatků se obává 43 % žen, v případě mužů to je 36 %. Nevýhodného kurzu se bojí 36 % žen a vedle toho jenom 29 % mužů.

Z hotovostí ze směnárny vycestuje do zahraničí 74 % Čechů, 19 % přiznává, že před směnou si nijak neověřuje výhodnost kurzu. Alespoň jednou za dovolenou kartu pro platbu využije 65 % dotazovaných a  Češi také často vozí měnu, jež jim zůstala z poslední dovolené, aby si ji směnili v místní směnárně, toto dělá 21 %.

Další otázkou Twisto zjišťovalo, zda Češi vědí, co vybrat na platebním terminálu, když se jich zeptá, zda chtějí rovnou přepočítat částku do českých korun, nebo zda chtějí platbu zadat v místní měně.

Polovina dotazovaných správně volí platbu v místní měně. V případě, že zákazník zvolí rovnou přepočet do českých korun, bude mu převeden dle kurzu obchodníka, který má často podstatně horší kurzy než banky, takže to rozhodně nedoporučuji, radí Michal Šmída, zakladatel Twista.

Součástí průzkumu byly také dotazy věnované pojištění. Nejvíce (57 %) lidí řeší pojištění online, čtvrtina v pobočce a jenom 12 % lidí má celoroční pojištění a 6 % přiznává, že se nikdy nepojišťují. Následně ovšem každý osmý (12 %) přiznal, že na poslední dovolené vůbec neřešil cestovní pojištění a třetina vycestovala bez úrazového pojištění, ukázal průzkum.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).