Hlavní navigace

Česká spořitelna a Equa bank zlevní přes prázdniny hypotéky

Sdílet

Jiří Hovorka

Banky nepřestávají bojovat o klienty na hypotečním trhu. V den, kdy bankovní rada ČNB rozhodla o čtvrtém růstu úrokových sazeb za poslední rok, oznámily Česká spořitelna a Equa bank opačný vývoj u sazeb hypotečních úvěrů. Obě banky se budou přes léto snažit nalákat nové klienty na hypotéky se sazbou o 0,2 procentního bodu nižší oproti dnešku.

Snížení se týká nejvyužívanějších hypoték s fixacemi na 5, 8 a 10 let. Úrokové sazby u hypoték s fixací na 5 let budou nově začínat na 2,49 %, u hypoték s fixací na 8 let na 2,59 % ročně a u hypoték s fixací na 10 let na 2,69 % ročně. Sazby platí pro hypotéky do 80 % hodnoty nemovitosti, říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Equa bank bude během prázdnin nabízet hypotéky se sazbou od 2,29 %. Sazba platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu, ale i na refinancování stávajících hypoték.

Sazby hypotečních úvěrů rostou již několik měsíců v řadě a dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat i nadále. Tento fakt, zároveň s regulací České národní banky a se stoupajícími cenami nemovitostí, se negativně odrazil na počtech i nových objemech hypoték, které poprvé od roku 2009 meziměsíčně poklesly. V reakci na tento pokles trhu jsme se rozhodli zavést na dva měsíce akční slevu na všechny druhy hypoték a nabídnout tak klientům jednu z posledních možnosti, jak získat levnější a dostupnější hypotéky na českém trhu, uvedl Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje retailového bankovnictví Equa bank.

Průměrná úroková sazba u nově sjednaných smluv podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v květnu roku 2018 zůstala na 2,51 procentech, kde byla v dubnu a poprvé po osmi měsících se tak nezvyšovala. Mohly za to podobné marketingové akce bank, jaké nyní spouští Česká spořitelna a Equa bank.

Poprvé od roku 2009 také došlo k meziměsíčnímu poklesu počtu i objemu nových úvěrů. Počet sjednaných úvěrů klesl oproti dubnu o 77 na 7819 hypoték a obdobně klesl jejich objem o 114 milionů Kč na 16,757 miliardy Kč.

Hypotéky budou navíc od října hůře dostupné, když ČNB zavádí nová doporučení. Banky budou muset více hlídat příjmy žadatelů. Banky tedy přes léto, kdy je jindy slabá hypoteční sezóna, cítí šanci na vyšší počty obchodů. Lze totiž předpokládat, že někteří zájemci o koupi nemovitosti budou chtít využít ještě volnějších pravidel.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).